Türkiye’nin en verimli havzalarından Küçük Menderes Havzası’nda bin 420 dekar araziye can suyu verecek Tire Dereli barajı 3 ay içinde tamamlanıyor. İnşaatta gövde dolgu çalışmalarının gece gündüz devam ettiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, barajda gövde dolgu çalışmalarını tamamlayarak Ramazan Bayramı’nın ardından su tutmayı hedeflediklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Tire’nin 3'üncü barajı olacak

Küçük Menderes Havzası’nda bin 420 dekar araziye can suyu verecek Tire Dereli barajının 3 ay içinde tamamlanacağı belirtildi. Temelden yüksekliği 45 metre olarak projelendirilen Tire Dereli Barajı’ndaki çalışmaların gece gündüz demeden aralıksız şekilde devam ettiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Barajı 2023’ün ilk yarısında tamamlamayı planlıyorduk. Şu ana kadar inşaatta tüm sıyırma kazılarını, kondüvi, su alma yapıları ve batardo imalatlarını tamamladık. 550 bin metreküplük gövde dolgusunun ise 350 bin metreküplük kısmını bitirdik. Dolusavak ise tamamlanmak üzere. Hedefimiz Ramazan Bayramı’nın ardından gövde dolgu çalışmalarını bitirmek” diye konuştu.

Gövde dolgusu biter bitmez mayıs ayı içerisinde Tire Dereli Barajı’nda su tutulacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Kurban Bayramı’nın ardından da Haziran ayı içerisinde tüm imalatları tamamlamak istediklerini belirtti.

Editör: Gülçin Kargaoğlu