İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planları yargıya taşımasını eleştiren Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar “Babamı kaybetmiş biri olarak söylüyorum, her gün birilerinin canı yanıyor ve her canımız yandığında da Tunç Soyer’ Allah’a havale ediyorum” dedi.

Mülkiyeti Kiraz Belediyesi’ne ait olan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ tarafından hayata geçirilmesi planlanan ve içerisinde hastane, TOKİ Konutları, Okul ve alış-veriş merkezilerini de kapsayan “Yeni Kiraz Planları” ile ilgili olarak yeni bir gelişme daha yaşandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yargıya taşınan imar planları ile bilirkişi raporu geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın aleyhine görüş bildirilen raporda planların ‘kamu yararı’ oluşturmadığı ileri sürüldü. Bilirkişi raporuna itiraz edildiği öğrenildi. Gözler ise mahkemenin vereceği kararda. Öte yandan planlama alanına ilişkin hazırlanan projeler bakanlığa teslim edilmiş durumda. Önümüzdeki haftalarda bakanlığın yapım ihalesine çıkması bekleniyor.

‘HASTANEYİ KENDİM İÇİN YAPMIYORUM’

Kararı  değerlendiren Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, bilirkişi raporunda ‘kamu yararı’ ibaresinin bulunmadığını öğrenince şok yaşadıklarını belirterek “Hastanenin nasıl bir kamu yararı içermediğini henüz anlamlandıramadık? Bu sürecin uzatılması için yapılmış bir hamle olarak değerlendiriyoruz ama biz işlemlerimize devam ediyoruz. Ben o hastaneyi yapacağım. Kim ne derse desin. Ben bu hastaneyi kendime ya da ilçeden biri adına yapmıyorum, tamamen kamuya yönelik bir yatırım. Raporu çok manidar buluyorum. Amacın tamamen süreyi uzatmak olduğunu düşünüyorum. Biz itirazlarımızı yaptık bilirkişi raporuna. Süreç devam ediyor. Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı vermedi. Ben o hastaneyi yapacağım” dedi.

‘SOYER’İ ALLAHA HAVALE EDİYORUM’

Projenin yapım ihalesinin bakanlık onayını beklediğini ifade eden Özçınar şunları söyledi “Sadece bu anlamda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hastaneye her engel olduğu anda buradaki herkesin duası yerine farklı şekilde anılmaya başlanacak. Ben onu Allah’a havale ediyorum. Biz Tunç Soyer’le ilk oturduğumuzda sürekli ‘biz hukuk belediyesiyiz’ demişti. Ne demek istediğini şimdi daha iyi anlıyorum. Her yaptığınız işte mahkemeye giderim olarak algılıyorum çünkü hastane tek değil. Bir çok işlerimizi mahkemeye götürerek ket vurmaya çalışıyor. Bu konuda bilgisi olduğunu bile düşünmüyorum. Neye dayanarak bu şekilde yaptığını da bilmiyorum ama babamı kaybetmiş biri olarak söylüyorum, her gün birilerinin canı yanıyor ve her canımız yandığında da Tunç Soyer’i Allah’a havale ediyorum.”.

İLK PLANLAR İPTAL EDİLMİŞTİ

Bakanlık tarafından ilk olarak askıya çıkarılan imar planları da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yargıya taşınmış ve mahkeme planların planlama ilkelerine uymadığı gerekçesiyle iptal etmişti. Hastane ve yurt dışında ticaret ve konut alanlarının da eklendiği plan iki belediye arasında da tartışmalara neden olmuştu. Karşılıklı açıklamalar, siyasi değerlendirmeler gibi nedenlerde zaman zaman kent gündemine gelen plan tekrar yayımlanmıştı.

KAYNAK:EGEDE SONSÖZ