Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Kasım Sevin ile birlikte Ödemiş ticaretini ve son dönemlerde ilçede arttığı iddia edilen işsizlik problemini konuştuk. Ödemiş ticaretinin Küçük Menderes Havzası’ndaki konumunu ve ivmesi hakkında da açıklamalarda bulunan Sevin, sorularımızı şöyle yanıtlıyor,

Ödemiş ticaretinin başta Küçük Menderes Havzası olmak üzere, Türkiye’de konumu nedir?

Ödemiş yıllardır hem Küçük Menderes Havzasında hem de ülke genelinde süt ve patates üretimi ile ismini duyurmuş ve bu konuda ülke genelinde ön planda durmaya çalışmıştır. Bununla birlikte ilçemiz son dönemlerde tarım aletlerinin üretimi konusunda önemli bir ivme kazanmıştır. Bunun yanı sıra Ödemiş ve çevresi son yıllarda süs bitkileri yetiştiriciliğinde de önemli bir potansiyele sahip olmuş birçok çiftçimiz patates ve havancılığın dışında süs bitkileri üreticiliğine başlamıştır. Ayrıca Ödemiş ve çevresinden: Kestane, Ceviz, incir, erik, karpuz gibi belli başlı ürünlerde önemli ticaret hacmimiz var. Ödemiş’te ticareti daha aktif hale getirmek için ürün çeşitliliğine gitmeliyiz. Kaymakçıda bezelye, bamya, salatalık, erik gibi çeşitli ürünler yetişmekte ve buda kaymakçı ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Bir ürüne bağlı kalmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.

Ödemiş ticaretine en çok hangi sektör hâkim?

Ödemiş ticaretine şu anda en çok hâkim olan sektör süt ve süt üretimi yani mandıracılık. Tabi bu genel bir değerlendirme fidancılık ve süs bitkisi üretiminde de son dönemlerde önemli bir artış var.

Ödemiş Ticaret Odasının kaç üyesi bulunmakta ve bu üyelerin sizden beklentileri nelerdir?

Yaklaşık olarak 1300 üyemiz mevcut bizden beklentilerini sorarsanız ticaretin kalbi ticaret odasında atar. Üretici vergi mükellefi oldu mu bir ürünü alır ve geliştirir ve markalaşmasını yine ticaret odası yapar. Vatandaşımız sanayide faaliyet gösteri yorsa kapasite raporlarının düzenlenmesi yerli malı belgesi gibi belgelerin düzenlenmesi ticaret odasında gerçekleşir. Bizlerde Ticaret Odası olarak bu konularda üye kardeşlerimizin yanında olmaya çalışıyoruz.

Ticaret Odası Olarak Vatandaşlara KOSGEB kursları veriyorsunuz. Bu kurslar vatandaşlara neler kazandırıyor?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığınca kurulmuş. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini arttırmak için çalışmalar yürüten bir kurumdur. Bu kursa katılan kursiyerlerimiz kurs bitimi sonrası birçok alanda (Berber, Bakkal, Matbaa, Lokanta…) iş kurabiliyor. Çünkü KOSGEB kursuna katılan vatandaşlara devlet, 30.000 TL hibe ve 70.000’e kadar kredi desteği sağlıyor. Bu şekilde vatandaşlarımız kendi işini kurma hakkını elde etmiş oluyor. Bir kişinin kendi işini kurması hem istihdam sağlıyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış oluyor. Bizler de Ticaret Odası Olarak işsizliğe sadece iş bulmak ve işe yerleştirmek olarak değil bu şekilde destek vermiş oluyoruz.

Ödemiş’te işsizliğin son dönemlerde artığına dâhil duyumlar alıyoruz. Katılıyor musunuz?

Bu konuda net bir şey söylemek istemiyorum detaylı inceleme yapmak lazım. Ancak Ödemiş’te işsizliğin çok yüksek olduğunu düşünmüyorum. İş var ama insanlar standartları yüksek iş istiyorlar. Herkes masa başı rahat edebileceği bir iş arıyor. Bu konuda Ödemiş’te işsizlik değil de iş beğenmeme var.

Ödemiş Organize Sanayi Bölgesine ne zaman kavuşacak?

Ödemiş Organize sanayi bölgesi konusunda sürekli üst makamlara mesajlarımızı iletiyoruz. Bu konu bir türlü çözülemedi. Çünkü OSB’nin yönetiminde bazı sıkıntılar vardı. Öncelikle yönetimdeki o sıkıntıları çözmeye çalıştık ve şuan Ödemiş OSB için yeni bir yönetim oluşturuldu. Ödemiş ekonomisine can verecek OSB’nin bir an önce kurulması için elimizden geleni yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda önümüzdeki günlerde Ankara’ya giderek TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile tekrar görüşeceğiz.

Ödemiş Ticaret Odası olarak fuarlara katılıyor musunuz?

Fuarlara tabii ki katılıyoruz. Antalya’da YÖREKS fuarında Ödemişimize özgü olan zeytinyağı, incir vb. ürünlerimizi tanıyoruz. Aynı şekilde üyelerimizde kendi sektörlerine uygun fuarlara katılıyorlar ve KOSGEB’İN fuar desteklerinden yararlanıyorlar.

Peki, Ödemiş Ticaret Odası Olarak sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz?

Evet, odamız olarak sosyal sorumluluk projelerini desteklerimiz oluyor. Geçtiğimiz yıllarda ilçemizde bir lise binası inşa ettirdik. Bununla birlikte okullarımızda kırtasiye yardımlarında bulunuyoruz. Ayrıca 2012-2013 yılında 3.500 öğrenciye çanta yardımında bulunduk. Ramazan ayı boyunca da yardıma muhtaç ailelerimize yardımda bulunuyoruz. Bütçemiz elverdiği sürece bu yardımlarımız devam edecektir.

Ödemiş Ticaret Odası olarak Ödemişlilere bir mesajınız var mı?

 Yeni seçim yapıldı. Yeni meclis yönetim kurulu, oda personeli oluşturuldu. Bu yeni yönetim ile 4 sene görevde olacağız ve Ödemiş ticaretine yön vermeye çalışacağız. Ödemişin istek ve dileklerini yerine getirmek için her zaman üyelerimizin ve vatandaşlarımızın hizmetindeyiz.