Bugün sizler için Ödemiş Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül ile yaptığımız röportajda, merak ettiklerinizi konuştuk.

Mevcut kullanılan adliye binasında teknik bir sıkıntı ya da probleminiz var mı? Burada ilgilenemediğiniz ve dışarıya göndermek zorunda kaldığınız davalar oluyor mu?

Genel olarak pek sıkıntımız yok ancak binanın eskiliğinden kaynaklanan doğal yıpranması var, ihtiyaçlar karşılanmıyor. Bazı avukatlarımız bir odada iki kişi çalışmak zorunda kalıyorlar. Yerimiz yeterli değil ve konsantre gerektiren bu işte bu durum sorun yaratabiliyor. Çünkü bir avukatımız ve savcımız çalışacağı zaman diğer arkadaşımızın telefonu çalabiliyor, misafiri gelebiliyor ve iki taraf içinde rahatsızlık verici durumlar ortaya çıkıyor. Dışarıya göndermek zorunda kaldığımız davalar oluyor mu? Hayır. Bizim adliyemiz şuan ki durumuyla tüm davalara bakabilecek kapasitede ve çevredeki beldelerin davalarının çoğuna da biz bakıyoruz ayrıca Beydağ Adliyesi kapandı ve bize bağlandı. Sonuç olarak standartları yüksek olan bir adliyemiz var.

Yeni adliye binası çalışmaları devam ediyor, peki ne zaman taşınacaksınız?

Şuan çalışmalar devam ediyor. Zemin katın yüzde 80’i tamamlanmış durumda fakat bir takım aksilikler oldu ve bunların tamamlama süresinden dolayı süre uzadı bu yüzden taşınma zamanı olarak bu yılın yani 2013 yılının sonuna kadar olacağını planlıyorum. Bu süre içinde yeni adliye binamızın mobilyaları temin edilecek yerleştirilecek ve eksikler tamamlanacak. Yeni binamız Ödemiş’in itibarına yakışacak bir adliye binası olacak.

Çalışmalar tamamlandıktan, taşınma gerçekleştirildikten sonra mevcut adliye binasının durumu ne olacak?

Şuan içinde bulunduğumuz adliye binası kamu malıdır. Taşınacak olduğumuz bina da kamu malı. Bu binalar elbette kamu yararına kullanılacaktır. Burayı gasp edip hiçbir kuruma kullandırmama gibi bir düşüncemiz yok, bir şekilde değerlendirilecek. Bizim bu binayla ilgili bir planlamamız yok fakat buraya talip olan birkaç kurum olduğunu biliyorum.

Yeni adliye binasında mevcut binaya göre ne gibi değişiklikler olacak?

Şuan bulunduğumuz adliye binasındaki eksiklikler olmayacak ve standartları artırılmış daha da güçlendirilmiş bir adliye binası olacak. Duruşma salonu sayımızda artış olacak. Şuan ki mevcut binamızdaki duruşma salonunun akustiği ve diziliş yapısı çok iyi. Yeni binalarda bu şekilde salonlar yapılmıyor. Mevcut binadakinden daha küçük olsa da sayısı artırılmış olacak. Ayrıca burada düşünüp de uygulayamadığımız bir basın servisi vardı orada. Bunu uygulamaya çalışacağım. Olayların basına hemen gönderilmesi ve ertesi güne çıkması konusunda bir takım sıkıntılar olabilir. Eğer bu konuya bir çözüm bulabilirsem, her yerde mevcut olmayan, özellikle de ilçelerde bulunmayan basın servini planını da hayata geçireceğim.

Şuan Kaymakçı’da devam eden cezaevi nasıl bir konumda olacak ve inşaatı tamamlandıktan sonra mevcut ceza evlerinin durumu ne olacak?

Kaymakçı’da devam eden ceza evi inşaatı için yer teslimi yapıldı ve 500 günde tamamlanması planlanıyor. T tipi kapalı ceza evi olacak 623 kişilik kapalı ve 200 kişilik açık mahkûm kapasiteli olacak. Şuan mevcut olan Ödemiş M tipi kapalı-açık ceza infaz kurumu 400 kişilik kapasiteye sahip fakat 600 mahkûm bulunmakta. Kaymakçıda ceza evi inşaatı tamamlandığında mevcut bulunan ceza evleri kapatılmayacak kullanılmaya devam edilecek fakat Ödemiş ceza evinin açık kısmının kapatılmasını teklif edebiliriz.

Gördük ki güvenlik önlemleri artırılmış, yeni adliye binasında bu durum nasıl olacak?

Evet, güvenlik önlemlerini artırdık çünkü buna ihtiyaç vardı. Bunu uygulamaya başladığımız ilk zamanlarda duruşma için gelen birçok kişinin üzerinden kesici ve yaralayıcı alet çıktı. Genelde davalarda taraflar hısım oldukları için bu onlar için normal bir şey. Güvenlik önlemleri alınmadan önce insanlar adliye binasına bu şekilde giriyorlarmış ve hem çalışanlar hem de vatandaş için tehlikeli bir durum. Yeni adliye binasında ise güvenlik daha da gelişmiş olacak X-Ray cihazları kullanılacak, personel girişi, savcı ve avukat girişleri, vatandaş girişi ayrı olacak ve kartlı giriş sistemi uygulamayı düşünüyoruz.

Son olarak vatandaşlarımıza bir mesajınız var mı?

İnsanlarımız gördüğü bir olay için tanıklık yapmaktan çekiniyorlar fakat bu bir vatandaşlık görevidir. Hem vicdanen bir rahatlık olacaktır hem de delil toplama konusunda yardım etmiş olacaklardır. Kaçmasınlar bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını istiyoruz. Son olarak da içinde bulunmuş olduğumuz ramazan ayının sağlıklı, huzurlu geçmesini diliyorum.