Belediye Başkan Aday Adayı Ali Doğu,

“BİLGİLERİMİ VE TECRÜBELERİMİ TİRE’YE AKTARACAĞIM”

Röportaj: Dilek Kart

Pek çok siyasi çevre sizi tanımakta. Bilgileri tazelemek adına, siyasi geçmişinizden bahsetmenizi istiyoruz.

2004 yılında Zeytinova Belediye Başkanlığı için ilk kez siyasete girdim. O günden bu güne siyasetin içindeyim. 2 dönemdir Bayındır Zeytinova Beldesi’nin Belediye Başkanlığı görevindeyim.

Tire CHP’DE şu an itibariyle sizin de başvurunuzla birlikte 3 aday adayı resmi başvurusunu yaptı. Diğer aday adayları arasından sıyrılarak Tire Belediye Başkanı Adayı olma inancını size sağlayan diğer adaylardan farkınız nedir?

Ben her şeyden önce iyi bir CHP’liyim. CHP’nin iktidar olacağına inancım tam. Bu, azim ve düşünce ile kendimde zorunluluk hissettim. Bir siyasi geçmişle birlikte, belediye başkanlığı tecrübesi olan biriyim. Bilindiği üzere belediye başkanlığının okulu yok. Yaşayarak tecrübe ediliyor. Kişilik itibari ile de girişken, atılgan ve çözüm üretici olmam da bir fark. Ayrıca uzun yıllar esnaflık da yaptım. Halkla hep iç içeydim. Partimin her türlü aktivitesinde çalıştım. Örgütlenmeyi inandıracak bir yapıdayız.

Tire’de yanlış olanlar nedir, neyi değiştirmek için adaysınız?

Tire’de önce belediye algısını değiştirmek için adayım. Belediye hizmetleri açısından bakıp diğer çevre ilçelerle değerlendirdiğimizde Ödemiş ve Tire arasında büyük bir uçurum olduğunu görürüz. Ödemiş, Tire’den gerideydi. Şimdi ise bizden öndeler. Kentleşme sorunu Ödemiş’te çözülmüş durumda. Tire’de gürültü ve araç kirliliği var. Tire’de şu an insan ve araç arasında tercih yapılıyor. Kent, bacasız fabrika olarak tabir edilen bir kültür turizmi potansiyeline sahip. Her türlü kaynak olmasına rağmen üst seviyede bir gerileme var bu konuda da. Öte yandan Tire’yi artık tek bir merkez olarak görmek yanlış. Yeni yasa ile birlikte köylerle birlikte büyük bir Tire var karşımızda. Belediye profesyonel bir ekiple köylere de hizmet verecek ve başarı elde edecek. Köyden kente büyük bir göç söz konusu. 21. yüzyıla yakışır ve modern bir kent yaratılmalı. Geçmişine ve geleceğine sahip çıkan kent tanımına uygun bir şekilde çalışmalar yapılmalı. Kentte ne varsa köylere de sunmalı. Göç ancak bu şekilde önlenir.

“TİRE’DE ÖTEKİLEŞTİREREK SİYASET YAPILIYOR”

Tire’de nasıl bir siyaset yapılıyor? Tire’deki siyaset anlayışında sizi rahatsız eden unsurlar nelerdir?

Tire’de herkesi kucaklayarak yapılan bir siyaset her zaman hayalim olmuştur. Böyle bir seçim dönemi geçirmeyi arzuluyorum. Tire’de ötekileştirerek siyaset yapılıyor. Bunu çözmek için kendinizi doğru anlatarak taraf edinmeniz gerekiyor. Ama Tire’de bu ikili ilişkiler üzerine kurulmuş bir siyasi algı mekanizması ile yapılıyor. Bunlar yanlış.

Zeytinova Belediyesi’nde başkanlığınız süresince gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir?

Zeytinova’da başkan seçildiğim 2004 yılında sağ ve sol kutuplaşmalar vardı. Ben solu ve sağı birleştirdim. Diğer yandan projelerimin yüzde 90’ını gerçekleştirdim. Bunu büyük bir gönül rahatlığı ile gururla söylüyorum. Zeytinova Beldesi’nin kapanması nedeniyle yapamadığım ve dolayısıyla gerçekleştiremediğim tek bir projem var. O da, Süt Bankacılığı projemdi. 3-4 baş hayvanı olan sütçünün hayvanlarının pansiyonunu kuracak ve tabanının ekonomisini yükseltmeye çalışacaktım.

“BU KENT BANA EŞİMİ, ÇOCUKLARIMI VE DOSTLARIMI VERDİ”

Neden Tire Belediye Başkanlığı’na aday adayısınız?

Tire’ye ve Tirelilere borcum olduğu için adayım. Bu kent bana eşimi, çocuklarımı ve dostlarımı verdi. Bu kent bana ekmek verdi, iş verdi ve beni büyüttü. Bu kente ve yaşayan insanlarına borcum var. İdealist bir yapıya sahibim. Bilgilerimi ve tecrübelerimi Tire’ye aktaracağım.

Sizce bir aday adayı seçim çalışmalarını nasıl yürütmeli?

Aday adayı, örgütünün ve kendi çevresinin desteği ile çalışmalı. Özellikle çevresindeki fısıltı gazetesini iyi çalıştırmalı. Çünkü fısıltı gazetesinin haberlerini, gerçek bir basın yolu ile yaymanız milyarlar dahi verseniz imkansızdır.

Sayın Ali Doğu bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor ve size adaylık yarışında başarılar diliyoruz.

Bende Yerelgüç Gazetesi’ne ve ekine gönülden teşekkür ediyorum.