YERELGÜÇ/AYDIN UYSAL

Açılışa törenine Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar, Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Zafer Bulut, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Caner Çavdar, AK Parti Kiraz İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri Kurum Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

HOTAR: İŞBİRLİĞİ İLE OLUŞTURULAN BİR YAPI DİĞER İLÇELERE DE ÖRNEK OLACAKTIR

Törende konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Hotar, “Sokak hayvanı demek değil sahipsiz hayvan demek daha doğru. Gelişmiş ülke dediğimiz ülkelere baktığımızda sokaklarda hayvanları görmek pek mümkün değildir. Çünkü hayvanların hep sahipleri vardır veya kurumlar bir şekilde sahipleniyor. Ülkemizde kamu kuruşları olarak önce Belediyeler fakat bunun bir örneğini göremiyoruz. Bu yapı artık bunun bir örneği olacaktır. İşbirliği ile oluşturulan bir yapı diğer ilçelere de örnek olacaktır. Bu konuda ve diğer yapacağımız hizmetlerde de Kiraz halkının bizden desteklerini esirgemeyeceklerini biliyorum” dedi.

BULUT: HAYVANLARIN TEDAVİ KISMI BURADA OLACAK

Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Zafer Bulut törendeki konuşmasında, “Sahipsiz hayvan rehabilitasyon merkezi Türkiye’de çok sınırlı sayıda. Birçok belediye de şu an bulunmazken Kiraz Belediyemiz bunu hizmet olarak kazandırmış durumda Fakülte yapılanmamız devam ediyor her geçen gün artıyor. Belediye ile yapacağımız protokol doğrultusunda bazı derslerimizi bu merkezde yapmaya çalışacağız hayvanların tedavi kısmı burada yapılacak Öğrencilerimizin klinik birimleri açısından bir sıkıntın kalmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

ÖZÇINAR: CANLARI BURADA EN İYİ ŞEKİLDE BAKACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERİYORUZ

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu ise, “Buranın oluşmasında Nükhet Hocamız bize en büyük desteği sağlamıştır. Kiraz’ı bir hayvan üssü haline getireceğiz demiştik. Bu bir başlangıç aşamasıydı. Kimsesiz sahipsiz hayvanları da bakmamızı düşünüyorduk. Bununla çok güzel bir alanda çok güzel bir projeyle Kirazlı Hemşerilerimize ve sokak hayvanlarımıza çok güzel bir alan oluşturduk. Yaklaşık 150 tane sokak hayvanımızın bakımı sağlanacaktır. Onların yaşam alanı olacak sosyal bir tesis haline getireceğiz burayı güzel bir proje oldu bizim için. Bu canları burada en iyi şekilde bakacağımızın sözünü veriyoruz” şeklinde konuştu.

TİTİZ: HAYVANLARI EN ÇOK SAHİPLENEN İLÇE OLACAĞIZ

Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, “Hayvanları en çok baş tacı eden, onları sahiplenen ilçelerin başında geleceğimize şüphem yok. Bizlere emanet olan bu hayvanlarımızı zor durumda kalan hasta bakıma muhtaç alıp burada en güzel şekilde bakımını ve tedavisini gerçekleştireceğiz” dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu