Çöl sıcakları yurdun büyük bir kesiminde etkisini sürdürürken yeni haftada başta İzmir olmak üzere Muğla, Denizli, Antalya ve birçok il için yüksek sıcaklık uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelerin ardından, sıcak hava dalgasının etkili olduğu İzmir'de bugün haftanın en sıcak günü olacak.

Termometreler, İzmir'de 42-43 dereceleri, iç bölgelerde ise 45 dereceyi göstermesi bekleniyor. Temmuz ayı için yeni bir sıcaklık rekorunun gelmesi bekleniyor. Son olarak 9 Temmuz 2020’de termometreler Konak’ta 42,6 dereceyi göstermişti.

27 Temmuz Perşembe gününden sonra hava sıcaklığının 37 dereceye, cuma itibarıyla ise 35 dereceye kadar düşeceği bildirildi.

DIŞARI ÇIKACAKLAR İÇİN UYARI

Prof. Dr. Şen, çarşamba gününe dikkat çekerek "Çarşamba günü işiniz yoksa dışarı çıkmayın" diyen Şen, "İstanbul, İzmir, Ege ve Akdeniz sahilleri dahil. Isı çarpmalarının geri dönülmez sonuçları vardır. O nedenle çarşamba günü işiniz yoksa dışarı çıkmayın. Çıkacaklarsa da şapka gözlük ve açık renk bol elbise giysinler“ dedi.

Editör: Tutku İç