Başkan Yılmazlar, “Varımız yoğumuz, aşkımız Beydağ… Yapamadıklarımız vardır ama hizmet etmek boynumuzun borcudur” dedi.


Beydağ Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Feridun Yılmazlar, görevde geride bıraktığı 4 yılı anlattı. Tarihi Beydağ Kalesi’nde gerçekleşen basın toplantısı öncesinde görev süreci boyunca hayata geçirdiği çalışmaları yerinde aktaran Başkan Yılmazlar, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Mutlu insanların ilçesi
“4 yıl 3 aylık hizmet süremizi anlatmak için buradayız” diyerek sözlerine başlayan Beydağ Belediye Başkanı CHP’li Feridun Yılmazlar, “Mutlu insanların yaşadığı bir ilçe için yola çıktım. Benim telefonum herkes de vardır, ulaşamayan yoktur, kapılarımız ardına kadar açık. Şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla geldik.  Beydağ, İzmir’e 142 kilometre… Biz bu yolu Büyükşehir meclis üyesi arkadaşlarımızla ayda en az 3 defa büyükşehir meclisi için en az 3 kere de işlerimiz için gidip geliyoruz. Yıllık 118 toplantıya katılarak ilk 3’e giren bir Beydağ Belediye Başkanı ve Büyükşehir meclis üyeleri var. Amacımız ilçemize hizmet etmek… Bizim gücümüz belli, Büyükşehir’den mecburen destek almamız lazım. Tunç başkanımız sağ olsun, her aradığımızda he istediğimizde istediğimizi buluyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
TARİHİ OYLA DESTEK OLDUK
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleriyle ilgili konuşan Başkan Yılmazlar, “Bildiğiniz gibi 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerini yaşadık. İnanmıştık, birinci turda biteceğine… İnanın 14 Mayıs’tan 28 Mayıs’a kadar kendimize gelemedik ama çalışmayı bırakmadık. Bizde aday adayı tanıtımı yapılmadı ama biz ilçe başkanımızla planlamamızı, çalışmamızı yaptık ve Beydağ tarihinde olmayan 5 bin 354 oyla Genel Başkanımıza destek olduk” dedi.
KENT MÜZESİ YAPACAĞIZ
Tarihi Beydağ Kalesi’nin restorasyon çalışmasından söz eden Başkan Yılmazlar, “Burası 3.5 milyona ihalesi yapılmış bir yer. Sadece taş duvarı vardı, yine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in büyük desteğiyle, İZKA’nın desteğiyle, ismini söylemekten gocunduğum yok İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger’in desteği ile bu hale getirdik. Şimdi hem çatı hem çevre düzenlemesi ihtiyacımız var. Tunç başkanımızı buraya davet ettik, yarım bırakacağına inanmıyorum. Burayı kent müzesi yapacağız. Tamamladıktan sonra halkımızın hizmetine açacağız” ifadelerini kullandı.
PAZARYERİ’Nİ KAZANDIRACAĞIZ
Pazaryeri projesini ilçeye kazandırmak istediklerini kaydeden Başkan Yılmazlar, “2019’da pazaryeri projemiz vardı, pandemide 6 ayda 5 tane tapuyu birleştiremedik. Pazaryeri ne zaman yapılacağını soruyorlar. Önümüzdeki hafta Tunç başkan gelecek, ihale aşamasında… Birinci ihalede alan olmadı, bir sonraki ihalede inşallah hayata geçireceğiz. Bu proje hem Beydağ hem Büyükşehir’in vizyon projesi… İçinde otopark, pazaryeri, düğün salonu, sosyal tesisin olacağı projemizi tamamladığımızda 24 saat yaşayan bir bina olacak” açıklamalarında bulundu.
HÜKÜMETE ÇAĞRI YAPTI
Beydağ’ın katma değeri yüksek olan ürünü kestaneden söz eden Yılmazlar, şöyle konuştu: “Burada incir yetişir, ceviz ve kestane de vardır. Türkiye’nin başkenti Ankara, kestanenin başkenti ise Beydağ… İlçenin tanınırlığını artıran başlıca ürünümüz kestane. Şu anda 14 mahallemizde kestane var; bu ürünü kaybedersek ilçemiz tamamen biter. Ovamızda baraj yapılınca kaynaklarımız kısıtlandı. Biz kestaneyi asla kaybetmek istemiyoruz. Devletin muhalif yerlere acilen destek olması lazım. Dağa birçok sinek bırakıldı, ürünümüz gidiyor. Gal arısı her yere yayılıyor. Ankara’ya kadar birçok yere gittim ama sonuç alamadım. Kestane katma değeri çok yüksek bir ürün. Devletin muhalefetle barışması gerekiyor. Başkan Soyer kestaneyi asla ihmal etmedi. Festivalimizle hem kestaneyi tanıttık hem de insanlar doğal ürünleri buradan aldı. Kestane ununu da hayata geçirdik ve internet satışına başladık. Bu ürün hem glütensiz hem de çocuk mamalarında kullanılabiliyor.”
YEŞİL ALANLARI ARTIRIYORUZ
İlçenin yeşilini koruduklarını ve yeni yeşil alanlar kazandırdıklarını belirten Yılmazlar, “Şehit Er Başaran Parkı’nda düzenleme yaptık. Şimdi Yıldız Parkı’nın spor aletleri koyuldu, açılışı kaldı. Amacımız ilçede yeşil alanların artması¨ dedi. Festivallerle ilçeye yeni bir soluk kazandırdıklarını da belirten Yılmazlar, gelecekte amaçlarının ilçeye bir yamaç paraşütü alanı kazandırmak olduğunun altını çizdi. İlçede küçük ama vatandaşa hitap eden alanlar hazırladıklarını da belirten Yılmazlar, spor kulübü, otobüs kütüphanesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçirilen engelli merkezini anlattı. Beydağ’da 244 engelli vatandaşın olduğunu belirten Yılmazlar, ¨Onlara da destek oluyoruz; onlar mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz” diye konuştu.
KOOPERATİFLERE DESTEK VERİYORUZ
Beydağ’da kooperatiflere destek olduklarını söyleyen Başkan Yılmazlar, ¨Yeni dönemde Su kooperatifindeki balıkçılara iki adet tekne hediye ettik, onların balık tutmalarına yardımcı oluyoruz. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi için tank aldık ve onlara hediye ettik. Ayrıca bir jeneratör armağanımız da oldu. Sadece belediyecilik yapmıyoruz. Çiftçilikten de geldiğim için küçük alanlarda vatandaşımıza büyük paralar kazandırmaya çalışıyorum. Şeker otu, salep, kuşkonmaz gibi ürünlerin ekimini yapıyoruz. İkinci yıldan itibaren verim de çok arttı. Dağdaki kestanenin kaybını gidermek için küçük alanlarda çiftçilerimizle bu çalışmayı yapıyoruz. Geçen sene salebi hasat ettik, çocuklarımıza dondurma yapıp yedirdik. Karakılçık buğdayında da tarladan sofraya iddiamız var. Bu bölgede buğday hem tuttu hem de kaliteli. Ayrıca her köye bir fırın dedik; karakılçık buğdaylarını un yaptırıp ekmek ve pide de yaptırıp ikram ediyoruz. Dağ ürünleri kooperatifimizin de istiridye mantarı var. İstiridye mantarını yetiştiren arkadaşlarımızın da kazanç elde etmesi için elimizden geleni yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.
MEYDANLARI YENİLİYORUZ
Meydan yenileme ve düzenleme çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Yılmazlar, “Beyköy Meydanı 40 ila 55 yıllık bir meydan. Aydınoğulları’na başkentlik yapmış bir ilçeden söz ediyoruz. Beyköy Meydanı’nı sıfırdan yeniledik, güzel bir görünüm elde ettik. Köy ve mahalle halkımıza hayırlı olsun. Ayrıca Adaköy’de de meydan düzenlemesi yaptık. Şehir olmadığımızdan kadınlarımıza iş veremiyorduk. Küçük pazaryerimizi yeniledik ve çatı yaptık. 45 kadınımızla üretici pazarını kurduk. Organik ürünler satılıyor; dışarıdan ürün alanı tespit edersek çıkarıyoruz. Kadınlarımızı üretime kazandırdık” dedi.
BİNİ AŞKIN HANE DOĞALGAZA ULAŞTI
2021’de doğalgaz için ilk görüşmeleri yaptıklarını ve aldıkları ilk tarihin 2026 yılı olduğunu dile getiren Yılmazlar, “En azından altyapı koyalım istedim. 2 mahallenin doğalgazını yapmak isteyip istemediğimizi sorduklarında havalara uçtuk. Meclis’ten üst yapı onayı aldık ve çalışmaları yaptık. 824 hane ilk yıl gaz kullandı. Şu anda Beydağ’da doğalgaz için girilmedik sokak yok. Bin 44 hanemizde şu anda doğalgaz kullanılıyor. Vatandaşımız kömür masrafından kurtuldu. İlçemizde daha önce maden olduğu için vatandaş dışarıya çıkamazdı. Şu anda havamız temiz, Beydağ çok güzel” ifadelerini kullandı.
SORU İŞARETİ VAR
Kızılay’ın 13’üncü temsilciliğini Beydağ’da olduğunu belirten Yılmazlar, ¨Geldiğinden beri güzel hizmetler yapıyordu ancak depremden sonra kafamızda soru işaretleri oldu. Onu da değerlendireceğiz” mesajı verdi.
HİZMETLERİ GENİŞLETİYORUZ
Devam eden çalışmaları da aktaran Başkan Yılmazlar, şunları söyledi: “Barajın etrafında aldığımız alana yağlık ayçiçeği ektik. Hem tarıma hem de hayvancılığa hizmet etmek istedik. Ayçiçeğini burada gören üretici kendi de ekime başlayacak düşüncesindeyiz. Yine aynı yerde bir kır düğün salonu projemiz var. Duvarlarının yapımı gerçekleşiyor, inşallah bu alanı sene içinde hizmete açacağız. İlçemizde uzun yıllardır yüzme havuzu talebi vardı. Beydağ’a portatif bir yüzme havuzu kuruldu. Bu alanda beş gün çocuklar, bir gün kadınlar, bir gün de gençler yüzüyor. Geçen sene burada 580 çocuğumuz yüzmeyi öğrendi. Üç tane yüzme öğretmenimiz var, bu alandan 7 kişi de ekmek yiyor. Benim de engelli bir yeğenim var. 3 Aralık Engelliler Günü’nde öğretmenlerimiz gelip bir destek merkezi kurmak istediklerini söylediler, çok heyecanlandım. Şu anda 40 çocuğumuz Gelişim Destek Merkezi’nde eğitim görüyor. Bu mutluluk tüm Beydağ halkına yeter. Ramazan’da onlara bir iftar verdik, mutlulukları her şeye bedel. Böyle bir tesis Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde vardı, bir de şimdi bizde var. Birçok çevre ilçeden de gelen öğrencilerimiz var, bu hizmeti daha da genişletmek istiyoruz.”
GURUR DUYUYORUZ
Türkiye’nin ilk betonarme köprüsünün Beydağ’da olduğunu söyleyen Yılmazlar, “1936’da yapıldığı söyleniyor. DSİ ve karayollarına defalarca yazı yazdık ama kimse geri dönmedi. Biz de bu köprüyü yeniledik, Beydağ Spor’un renkleri olan yeşil ve beyaza boyadık. Üzerine de “Beydağ’a Hoşgeldiniz” yazdık. Şimdi baktıkça gurur duyuyoruz” dedi.
BÜROKRATİK ENGELİ AŞABİLİRSEK
İlçedeki eski PTT binası için uzun süredir mücadele verdiklerini anlatan Başkan Yılmazlar, bürokrasiye takıldıklarını öne sürdü. Eğer binayı alabilirlerse belediye binası yapmak istediklerini söyleyen Yılmazlar, ¨Bu alanı bize verdiler. 11 aydır Ankara’ya gitmeme rağmen hiçbir siyasi bu olayın altına imza atmıyor. ‘Bakanlar değişti’ diyorlar. Bu alanı alabilirsek belediye binası yapmak istiyoruz tabii bürokrasiyi aşabilirsek. Muhalif belediye olduğumuz için bizi tutmuyorlar. Ancak baraj önünü nasıl aldıysak burayı da alacağız¨ açıklamasında bulundu. İZKA’nın da dört yıldır kendilerine destek vermediklerini aktaran Yılmazlar, “Aydın’a soğuk hava deposu yaptılar. Eğer destek olurlarsa biz de istiyoruz” diye konuştu.
BOYNUMUZUN BORCUDUR
“Benim özel kalemim yok, korumam ve fotoğrafçım yok. Bizim bir lira boşa harcayacak paramız yok” diyen Başkan Yılmazlar, “Her şeyi yerinde ve zamanında takip ediyoruz. Geçmişte bütün belediye başkanlarımız bu ilçeye ne koydularsa biz de onu çoğaltacağız. Varımız yoğumuz, aşkımız Beydağ… Burası mutlu insanların yaşadığı yer. Yapamadıklarımız da vardır ama hizmet etmek boynumuzun borcudur. Herkesi mutlu etmeye çalışacağız. Tek arzumuz, bu memleket hepimizin. Belediyemiz hepimizin. Bize yapılmayanlar da soruluyor; yapılmayanları ‘Yapıldı’ deme lüksümüz yok. Yapamadıklarımızı yapamadık ama yaptıklarımız da ortada. Halkımızın isteklerini imkanlarımız doğrultusunda cevap vermeye çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Editör: Tutku İç