Paramız yokken, Kadınlar Günü’nde kadınlara fincan takımları hediye edilmiş mesela. Gelir gider dengesini sağlayıp 15 milyon liralık esnafa olan borçlarımızı ödemekle işe koyulacağız” dedi.

AK Parti’den CHP’ye geçen Bayındır Belediyesi’nin borcu, gündeme bomba gibi düştü. Geçmiş dönem Belediye Başkanı Uğur Demirezen’in 40 bin 690 nüfuslu ilçede yeni yönetime bıraktığı 407 milyon 269 bin 659 liralık borcunu değerlendiren CHP’li Belediye Başkanı Davut Sakarsu, kimseyi suçlamak, zan altında bırakmak istemediğini belirtirken, fuzuli harcamaların bir hayli fazla olduğuna dikkat çekti. Başkan Sakarsu, “Gelir gider dengesi sağlanamadığı için borçlar birikmiş, bu boyuta ulaşmış. Suiistimal yapıldığını düşünmüyorum ama paramız yokken yapılan fuzuli harcamalar hiç doğru olmamış” ifadelerini kullandı.

ÖDEMELER İÇİN ACİL EYLEM PLANI HAZIRLIYORUZ
Belediyenin SGK ve vergi borçlarının 175 milyon lirayı bulduğuna vurgu yapan Bayındır Belediye Başkanı Davut Sakarsu, esnafa olan 15 milyon 355 bin liralık borca özel olarak değindi. Şoförler ve Otomobilciler Başkanlığı’ndan, esnaflıktan belediye başkanlığına gelen biri olarak borçları ödemeye esnaftan başlayacağının altını çizen Başkan Sakarsu, şunları söyledi:

“Maalesef gelir gider dengesi sağlanamadığı için bu paralar ödenememiş, birikmiş ve borç bu boyutlara gelmiş. Burada ben önceki yönetimi suçlamak istemiyorum. Bir suiistimal olduğunu düşünmüyorum.  Dengeyi sağlamak için tasarruf tedbirleri uygulamamız gerekecek. Bundan sonra kesinlikle fuzuli harcamalar yapılmayacak. Gelir getirecek iş alanları yaratarak borçları ödemek için yeni kaynaklar üreteceğiz. Seçimden bu yana ziyaretçi yoğunluğu yaşıyoruz. Henüz çalışmalara istediğimiz gibi başlayamadık. Ekibimizle birlikte gerekli çalışmaları yapıp önlemlerimizi alacağımız. Bir acil eylem planı hazırlayacağız ve o planı hemen devreye sokacağız. Esnafa olan 15 milyon liralık borç, esnaflıktan gelen bir başkan olarak beni çok rahatsız ediyor. Sadece Bayındır’daki değil, çevre ilçelerdeki esnafa da borcumuz var. Kamyon kasası yapılmış, esnaftan çeşitli hizmet alımları olmuş. Bayındırlı esnafımız arasından 200 bin liralık, 400 bin liralık alacağı olanlar da var. Ödeme konusunda önceliğimiz, esnafımıza olacak. Esnafın içinden gelen bir belediye başkanı olarak ödemelere esnafımızdan başlayacağımızı ifade etmek istiyorum.”

BU BORÇ, AHMET’İN MEHMET’İN DEĞİL, BELEDİYENİN BORCU!

Bayındır Belediyesi’nin SGK’ye 114 milyon 359 bin 295 lira, vergi borcunun ise 61 milyon 24 bin 304 lira olduğuna vurgu yapan Başkan Sakarsu, geçmiş dönem yönetimini yaptığı fuzuli harcamalardan örnekler verdi:

Sakiler'den Bayındır’da Muhteşem Konser Sakiler'den Bayındır’da Muhteşem Konser

“Şu an itibariyle 114 milyon lirayı geçen SGK ve 61 milyon liralık vergi borçlarını ödememiz mümkün görünmüyor. Gelirimizi artırdıkça, paramız oldukça, devlete olan bu borçları da taksit taksit ödeyeceğiz. Bu borç, Ahmet’in, Mehmet’in değil, Bayındır Belediyesinin borcu. Sonuçta devlette bir devamlılık vardır.  Bu nedenle de geçmiş yönetime bir şey deme lüksümüz yok.  Abartılı bir harcama görmedim ama paramız yokken Kadınlar Günü’nde kadınlarımıza fincan takımı hediye edilmesine anlam veremedim. Bu bir fuzuli bir harcamadır. Paramız olsa, kadınlara fincan takımı değil, daha değerli hediyeler alalım, eyvallah ama paramız yokken böyle harcamalar yapmamamız gerekirdi. Mahallemizin birinde taziye evi varken, taziye çadırları alınmış. Bunlar gereksiz harcamalar olmuş. Kimseyi de zan altında bırakmak istemiyorum ama geçmiş dönemdeki harcama konusunda yapılan hataların bu dönemde kesinlikle olmayacağını söylemek istiyorum.”
 

Editör: Tutku İç