Ödemiş Kent Konseyi’nden Kan ve Plazma Bağışı Çağrısı

Ödemiş Kent Konseyi, COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında, hastalığı yenen kişileri immün plazma bağışçısı olmaya davet etti.

Ödemiş Kent Konseyi’nden Kan ve Plazma Bağışı Çağrısı

Haber: Dilek Acar

Yapılan açıklamada plazma ve kan bağışının önemine dikkat çekilirken vatandaşlar bağışçı olmaya davet edildi. 
Konseyden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Plazma Bağışı Hayat Kurtarır
COVID-19 virüsüne yakalananların sayısı her geçen gün artıyor. Yoğun bakımda yatan birçok hastanın plazma ve kan bağışına ihtiyacı var. COVID-19’u yenen kişilerden bağış yoluyla alınan immün plazmalar ağır durumdaki hastaların tedavisine büyük katkı sağlıyor.

Bağışçı Olmak İçin Türk Kızılay Şube Ve Merkezlerine Başvurulabilir
Plazma ve kan bağışı için Türk Kızılay şubelerine başvurulabilir. COVID-19’u yenen kişiler iyileştikten en az 28 gün sonra immün plazma bağışçısı olabiliyor. Bağış, iyileştikten en az 28 gün sonra, en fazla 3 (üç) ay içerisinde yapılabilir. İlk bağışın yapıldığı tarih başlangıç tarihi olarak kabul edilerek, en az 10 gün ara ile bir ay içerisinde en fazla 3 kez olmak kaydıyla 3 ay içerisinde toplam 8 kez immün plazma bağışı yapılabilir. Bir bağışçıdan bir ay içerisinde en fazla 1800 ml plazma toplanabilir. Bağışçılarda aranan şartlar ise COVID-19 hastalığına yakalanmış ve iyileşmiş olması, klinik olarak iyileşmenin üzerinden en az 28 gün geçmiş olması, 18-60 yaş arasında olması, bağışçı adayı kadın ise gebe kalmamış olması şeklindedir.
 Kızılay kan merkezleri; hafta içi 08.00-17.00, Cumartesi günleri ise 10.00-18.00 arası hizmet vermektedir. Kan ve plazma bağışlayacak kişiler hafta sonu kan merkezlerine gidiş-gelişte sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuluyor. Türk Kızılay Kan Merkezleriyle iletişim için telefon numaraları:
Ödemiş Türk Kızılay Kan Merkezi : 02325448677.Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi: 02323476347/ 05380573073(67)(69)(70)

Plazma ve Kan Bağışınızla İnsanlık Kazanacak
COVID19 salgını karşısında toplumsal dayanışmaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz zamanları yaşıyoruz. Yaşadığımız bu afet durumunu yine birlikte hareket ederek ve yardımlaşarak atlatacağız. Ödemiş Kent Konseyi olarak, tüm bileşenlerimizi ve hemşerilerimizi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214