Salgın konusunda uyaran İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yüce Ayhan, “Okul gibi ortamlarda, hijyen bilincinin az olduğu yerlerde daha da kolay yayılır. Fark edildiği anda önlem alınmalı” dedi.

Dünyanın her yerinde gözlenebilen, bulaşıcı deri hastalığı uyuz, derinin üst tabakalarına yerleşerek çeşitli şikâyetlere yol açıyor ve kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Son günlerde ise uyuz salgını başta okullar olmak üzere toplu yaşam alanlarında yaygın olarak görülmeye başladı. İddiaya göre Konak’ta bulunan Hacı Şakir Ortaokulu’ndaki bir sınıfta uyuz salgını sebebiyle derslere ara verildiği bildirildi.

TOPLU YAŞAM ALANLARINDA HİJYENE ÖNEM VERİLMEDİ

Hakim ve Savcı Atamaları Resmî Gazete’de yayımlandı  İşte Küçük Menderes Havzası’ndaki atamalar Hakim ve Savcı Atamaları Resmî Gazete’de yayımlandı İşte Küçük Menderes Havzası’ndaki atamalar

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yüce Ayhan uyarılarda bulunarak, “Okullarda hijyene önem verilmeli ve öncelikle hastalıklı olanların bir an önce teşhis edilip olmayanların ise gözlemlenmesi gerekiyor. Hastaların olguları izole edilmeli dedi” ifadelerine yer verdi.
Uyuzun temas yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu dile getiren Ayhan, “Okulların açılması hijyen açısından daha küçük çocukları risk altına sokuyor. Bu nedenle vakalar artsın veya artmasın hijyene ve kalabalık ortamlara dikkat edilmelidir. Bulaşıcılık; temasa, hijyene göre değişir. Oldukça kolay ve hızlı bulaşan bir hastalıktır. Özellikle toplu yaşam alanlarında hijyene önem verilmelidir” şeklinde konuştu.

Mevsim itibariyle sadece deri hasta değil, solunum yolları salgının da arttığını vurgulayan Ayhan, okulların risk altında olduğunu söyledi. Maske ve mesafeye de dikkat edilmesi gerektiğini aktardı.
 

Editör: Tutku İç