TİRELİLER, TİYATROYA DAVETLİSİNİZ BU OYUN KAÇMAZ TİRELİLER, TİYATROYA DAVETLİSİNİZ BU OYUN KAÇMAZ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır” şiarıyla hareket eden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz Milli Mücadele yıllarımızda Tire ve çevresinin savunmasında görev almış Tireli kahramanlarımızı anmak, onları ve yaptıkları çalışmaları tanıtmak için düzenlediği programa öğrenciler, veliler ve davetliler katıldı.
İlk programda Milli Mücadele yıllarında bölgemizdeki Efeleri koordine eden ve vatan savunmasında rol oynayan Hacı Halil Efe ve Müftü Sunullah Efendi tanıtıldı.
Hacı Halil Efe’nin hayatı ve yaptığı çalışmaları, torunu Emekli Öğretmen Yakup Çöpoğlu öğrencilere ve misafirlere anlattı. Sunumda Hacı Halil Efe’nin yaşamından ve efeleri bir araya getirerek mücadele vermelerine örnekler verildi.
Sunullah Efendi’nin hayatını Emekli Öğretmen, Eğitim Yöneticisi, Araştırmacı Yazar Yılmaz Göçmen aktardı. Milli Mücadele yıllarında yaşanan olumsuzlukları ve vatan savunmasının önemini vurgulayan Yılmaz Göçmen öğrencilere kültürümüze ve tarihimize sahip çıkmanın önemini vurguladı.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Öğretmeni Mustafa Konur’un sunumunu yaptığı programda Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Usta Öğreticisi Hüsnü Göçken harika bir solo zeybek gösterisi sundu.
Program sonunda İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Duygu Çevirgen Uzun ve Cafer Tosun katılımcılara çiçek vererek teşekkür ettiler.
 

Editör: Tutku İç