YERELGÜÇ/SILA AVŞAROĞLU

Manisa İlk Kız Öğretmen Okulu mezunları olan emekli öğretmenler, ihtiyaç sahibi okullar ve öğrenciler için okul tadilatları yapmaya devam ediyor. Yaklaşık 200 kişilik bu grup, daha önce başka şehirlerin köy okullarına dokunmuştu. İlk kez Ödemiş'te bir okula dokunan öğretmenler, Kızılcaavlu Anaokulu'nu yenileyerek öğrencilere daha iyi bir eğitim ortamı sunmak için çalışmalara imza attılar. Emekli öğretmenler, Kızılcaavlu Anaokulu'nun tadilat masraflarını kendi aralarında toplayarak okulun duvarlarını boyadılar, zeminini döşediler ve gerekli tüm onarımları yaptılar. Yenilenen okul, çocuklar için ilgi çekici ve temiz bir görünüme kavuştu.


Kızılcaavlu Anaokulu'nun açılış töreni büyük bir katılımla gerçekleşti. Törene İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Turan Yüzük, Ödemiş Belediyesi eski dönem CHP Meclis üyesi Tülin Bozoğlu, Kızılcaavlu Mahallesi Muhtarı Birol Özkaya, Manisa İlk Kız Öğretmen Okulu mezunları, Okul Müdürü, Anaokulu öğretmeni, öğrenciler ve veliler katıldı.


Yüzük, Kızılcaavlu Anaokulu'nun yenilenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, bir konuşma gerçekleştirmesinin ardından emekli öğretmenlere Ödemiş Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu adına plaket takdim etti.


İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne Şube Müdürü Ahmet Turan Yüzük konuşmasında şunları söyledi, “Bugün bize şunu öğrettiniz; öğretmenlik emekli olunca biten bir meslek değilmiş. Heyecanımıza heyecan kattınız tekrar hoş geldiniz. Emekleriniz için hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum ve şükranlarımı sunuyorum. Bizi ağırlayan muhtarımıza, kendi elleriyle bize gözleme açan köy halkı kadınlarına teşekkür ediyorum ellerine emeklerine sağlık. Bugünün anısına bir plaket takdim etmek istiyorum” dedi.


Faaliyetleri yürütmekle görevli olan Nilgün Karslı açılış öncesi Yerelgüç ekibine konuştu.

ÖDEMİŞ'TE DAVUT DEDE ŞENLİĞİ YAPILDI ÖDEMİŞ'TE DAVUT DEDE ŞENLİĞİ YAPILDI

Faaliyetleri yürütmekle görevli olan Nilgün Karslı, “Biz Manisa İlk Kız Öğretmen Okulu olarak bu sene Ödemiş’te Kızılcaavlu Mahallesi’nin anaokulunun tadilatını gerçekleştirmeye karar verdik. Biz Manisa İlk Kız Öğretmen Okulu’nun mezunlarıyız. 1966 tarihinden 1975 tarihine kadar mezun olan bir grubuz. 180-200 arası üyemiz var. 10 senedir bu işi yapıyoruz. Şimdiye kadar Manisa’nın köylerinde, Salihli’de, Tire’de, Çanakkale’de bir çok köy okuluna dokunduk. Anasınıfı tadilatları, genel tadilatları yaptık. Bir adet koruluk kurduk, iki adet laboratuvar kurduk, Manisa’da hali hazırda koruluğumuz var. Bu tür faaliyetleri devam ettirmek istiyoruz. Çocuklar gülsün, mutlu olsun, sevinsin bizimde bir tuzumuz bulunsun istedik. 180 civarı arkadaşımız var bize maddi destek sağlıyorlar. Çevremizden tanıdıklarla gerçekten ihtiyacı olan okulları seçiyoruz. Bu konuda bütün öğretmen arkadaşlar örgülerini örüyorlar, atkı, bere, yelek, eldiven yapıyorlar böylece el emeklerimizi de değerlendirmiş oluyoruz. Eşyalarını temin ediyoruz, hediyelerini alıyoruz, tadilatını yapıyoruz. Tabi ki bu faaliyetlerin devamını diliyoruz. Bugün bizi burada misafir eden İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’ne, okul müdürüne, arkadaşlara, köy halkına çok teşekkür ediyoruz. İnanılmaz güzel katkıda bulundular. Ellerine, emeklerine sağlık. Seneye yeni bir okulda görüşmek dileğiyle” dedi.


Editör: Tutku İç