YERELGÜÇ / SÜLEYMAN GÜLEROĞLU - Ödemiş’te Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında gerçekleştirilen Makina Ekipman Dağıtım Töreni yaptı.

Tarım Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Hibe programında 77 üretici hibe ekipman aldı.

Programa AK Parti İzmir Milletvekilleri Hamza Dağ ve Yaşar Kırkpınar, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Jandarma Komutanı, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, Ödemiş İlçe Tarım Müdürü Ömer Faruk Tutar, AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammet Şen, STK Başkanları, muhtarlar ve ekipman almaya hak kazanan üreticiler katıldılar.

Üreticilerinden Ahmet Çiftçi programda bir konuşma yaparak şunları söyledi, “Kırsal kalkınma yatırımlarının yüzde 50 hibe destekli süt soğutma tankına müracaat ettim. Bana süt soğutma tankı çıktı aldım. Ve şu an kullanmaktayım. Tarım Bakanlığının desteklemesinden çok memnunuz. Bütün üreticilerimizle bu desteklemeden yararlanmalarını tavsiye ederim. Biz üreticilere desteklerinden dolayı tarım bakanlığımıza İzmir İl Tarım Müdürlüğümüze, Ödemiş İlçe Tarım Müdürlüğümüze teşekkür ederiz” dedi.

ADETA TARIMIN DOĞDUĞU TOPRAKLAR

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen konuşmasında şunları kaydetti, “İzmir; Kınık’tan Kirazımıza Bergama’dan Beydağ’a Karaburun’dan Kemalpaşa’ya Bakırçay havzasından, Küçükmenderes havzasına, yarımadasından menemen ovasına kadar üç nokta ve Beş Milyon Dönümün üzerinde bir senede bir sezonda üç üretimin yapıldığı, Dünya’nın nadir ve en bereketli toprakları üzerinde medeniyet kurmuş, tarımın adeta başkenti olmuş bir şehirdir. Tabii ki dışardan baktığımız zaman diğer sektörler Turizm olsun. Sanayisi olsun. Ticareti olsun. Tarımın önünde gibi görünse de aslında bu sektörlerin tamamı tarım üzerine kurulmuş sektörlerdir. Adeta tarımın doğduğu topraklar olarak ad etmiş olduğumuz 12 Bin Kilometre2 yüzölçümü sahip olan bu şehirde 148 Bin çiftçi ailesiyle hem şehirin içerisindeki 4 milyon beş yüz bin insanın beslenmesi için hem 85- 90 Milyona giden nüfusumuzu beslemek için hem de yakın coğrafyadaki diğer ülkelerdeki insanların beslenmeleri için 12 ay boyunca gece gündüz demeden her türlü zorluğa her türlü olumsuzluğa rağmen üretim yapan 148 Bin çiftçi ailemiz ve üretim yapılan üç buçuk milyon dönüm bir tarım arazimiz var” dedi.

TARIM 2021-2022 YILINDA ÖNEMLİ SEVİYELERE GELDİ

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, “Allah’ın özene bezene yarattığı bir coğrafyadayız. Hep birlikte yaşıyoruz. Bende burada iki yıldır görev yapıyorum. Bir tarım ve hayvancılık şehrindeyiz. İlçemiz bu konuda gerçekten Türkiye’de öncü ilçelerden birisi. 12 ay tarım yapılabilen 182- 200 Bine yakın büyükbaş hayvanıyla, gerçekten büyük bir tarımsal potansiyele sahip bir ilçe Ödemiş birçok üründe önemli üretim gerçekleştiriyoruz. Türkiye düzeyinde Patatesimiz, süs bitkilerimiz, Fidancılığımız, kestanemiz, incirimiz, zeytinimiz, kirazımız şu dönemde börülcemiz,  hemen hemen Ödemişli çiftçimiz Ödemişimiz de yaylasında ovasında tüm bu üretim çeşitlerini üretecek kabiliyette donanımda üretme de gerçekten hiçbir problemimiz yok.  Çiftçilerimiz vefakâr bir şeklide her türlü üretimi gerçekleştirmekte satış ve pazarlama konusunda bazen sıkıntılar yaşanmaktansa da Ödemişimizin tarım gerçekten 2021-2022 yılında önemli seviyelere geldi. Çiftçimiz kazandı diye düşünüyorum. En büyük teşekkür de bu ova da bu yaylalar da bu üretimi tüm aksaklıklara tüm olumsuz şartlara rağmen gerçekleştiren üretimi durdurmayan memleket ekonomisine ülke ekonomisine aile ekonomisine katkı sunan Ödemişli çiftçilerimize üreticilerimize gelsin diyorum” dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar da tarım ve hayvancılığın özellikle küresel iklim kriziyle başlayan ve pandemiyle devam eden süreçte çok önemli bir aşama kat ettiğini vurguladı.

Türkiye'nin verimli topraklara sahip olduğunu aktaran Kırkpınar, "Rabbim bizlere çok güzel nimetler fayda etmiş. Devletimizin hibe olarak verdiği, desteklediği bu tarım aletlerini tarım sektörünün içinden gelen birisi olarak 20 yıl önce bizler sadece mecmualardan ve televizyonlardan görürdük ama şükürler olsun ki ülkemizin dört bir yanında hükümetimiz isteyen çiftçilerimize ulaştırıyor." dedi.

Daha sonra konuşan ve pandemi sürecinde tarım, hayvancılık, bitkisel üretimin kıymetinin daha çok anlaşıldığını aktaran AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 2021 yılında 26 milyar dolarlık tarımsal üretimin 5 milyar dolarının İzmir ve çevresinden sağlandığını bildirdi.

Dağ, Ödemiş, Tire, Bergama, Menemen, Beydağ ve Kiraz'da 148 bin çiftçi ailenin olduğunu, AK Parti hükümeti olarak çiftçilere hem şehirde hem de bölgede katkı sağlamaya gayret ettiklerini söyledi.

Ödemiş'te hayvansal üretimin çok daha fazla olduğunu aktaran Dağ, "Hükümet olarak 2002 yılından bu yana desteklemeleri ciddi anlamda artırdık hala daha arttırmaya devam ediyoruz. 2021 yılında 26 milyar lira ayrılmıştı bütçeden 3 milyar daha ekleme yapıldı ve 30 milyar lira destekleme yapıldı. Buzağı desteklemesinden, yem desteklemesi, mazot desteklemesine kadar... Yaklaşık 11 yıldır 4 dönemdir bu bölgenin milletvekili olarak bir şekilde çözüm üretiyoruz." diye konuştu.

Dağ, tüm sektörlerde olduğu gibi tarımda ve hayvancılıkta da girdi maliyetlerinin artışının farkında olduklarını bildirdi.

Hamza Dağ, konuşmasına şöyle devam etti, "2 yıldır takip ediyorum bölgemiz açısından kirazda, kestanede, patateste hangi alanda olursa olsun maliyetlerin artışı söz konusu olsa bile aynı zamanda hasılatta bir artış var, gelirde bir artış var. Bu sezon sonuna baktığımızda zeytine doğru gidiyoruz hem rekolte artışı hem de gelirin arttığını görüyoruz bu da bizi mutlu ediyor. Çiftçimiz kazandıkça çiftçimiz ürettikçe bizler bundan memnuniyet duyuyoruz. Ben bugün bu ekipmanları alacak olan arkadaşlara bol kazançlar diliyorum. Hem kendi keselerine hem de ülkenin kesesine katkıda bulunmalarını diliyorum."

Konuşmaların ardından çiftçilerle sözleşme imzalanarak, tarım makinesi ve ekipmanları teslim edildi.