KÜÇÜK MENDERES İÇİN BAYRAM NAMAZ SAATLERİ KÜÇÜK MENDERES İÇİN BAYRAM NAMAZ SAATLERİ

100 yıllık tarihi bando olma özelliğini taşıyan Tire Belediyesi Tarihi Armoni Bandosu, senfoni orkestrasıyla ve koro ile adeta bir müzik sentezi yaparak kulakların pasını sildi.
Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Levent Kandiller, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ve birbirinden değerli sanatçılar ile İzmir’den ve Tire’den katılım sağlayan vatandaşlar büyük bir heyecan ile bu müzik ziyafetinin keyfini çıkardılar. 
Dinleyenlerin göğsünü kabartarak sanatsal ve renkli görüntülere sahne olan programda söz alan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran şu ifadelere yer verdi: 
‘’ 29 Mayıs 1919 tarihinde Yunan işgaline uğrayan Tire; büyük Türk milletinin eşsiz mücadelesi sayesinde 4 Eylül 1922 tarihinde tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. Eşsiz bir yenilgiye uğrayan Yunan askerleri; Türk süvarilerinden panik halinde kaçarlarken, ordu bandolarındaki müzik aletlerini de arkalarında bırakmışlardır. İşte zafer kazanımı olan bu müzik aletleri; Ali Başargan ve arkadaşlarının bundan tam yüz yıl önceki üstün çabalarıyla, Tarihi Tire Armoni Bandosu’nun kurulmasına imkân tanımıştır.‘ Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Sivil Bandosu’ unvanını taşıyan Tire Belediyesi Tarihi Tire Armoni Bandosu; bir asırdır milli bayramlarda, resmi törenlerde ve yurt çapındaki etkinliklerde Tire’yi başarıyla temsil etmektedir. Ancak bu başarıların en büyüğü şüphesiz ki 1937 yılının Ekim ayında yaşanmıştır. Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası açılışı ve Ege Manevraları esnasında Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılayan Bandomuz; biz Tireliler için her daim önemli bir gurur kaynağı olmuştur.


Göreve geldiğimiz günden bu yana, Bandomuzun övünç dolu geçmişinin ve taşıdığı tarihsel değerin bilincinde olduk. Bu amaç doğrultusunda, Bandomuzu daha ileri noktalara taşımak ve gelecek nesillere bu mirası aktarmak adına pek çok çalışma yürüttük. Söz konusu çalışmaların en değerlilerinden biri de şüphesiz ki Yaşar Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdiğimiz nitelikli projeler oldu. Sayın Rektörümüzün nezdinde; bu özel etkinlikte Bandomuza ev sahipliği yapan Yaşar Üniversitesi’ne ve Tarihi Tire Armoni Bandomuzun birbirinden yetenekli ve değerli müzisyenlerine teşekkür ederiz. Ayrıca Tire Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçen projelere büyük emek veren değerli hemşehrimiz Kürşad Asım Terci Hocamıza da can-ı gönülden teşekkürü bir borç biliriz. Sevgi ve saygılarımla, herkese iyi akşamlar dilerim’’ dedi.

Editör: Tutku İç