YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Uzun süre tazeliğini koruyan peksimet, sonbahar aylarının şu günlerinde bazı belde ve köy mahallelerinin fırınlarında pişirilmeye başlandı.

Tarhana çorbası ya da peynir ve çay ile kıtır kıtır yenilen peksimet Kiraz’ın Karaman mahallesinin fırınlarında üretilmeye başlandı.

Karaman mahallesinde yaşayan Hatice Uslu yörenin deyimiyle ‘Pesmat’ı, kış hazırlıkları başladığında yıllardır yaptıklarını ve nesilden nesile sürdürdüğünü söyledi.

Hatice Uslu Yerelgüç’e yapığı açıklamada "Her yıl kış gelmeden evimizin taş fırınında kızlarımla  birlikte peksimet yaparız. Akşamdan nohutu, buğday unu ile ılık suda karıştırarak tatlı maya elde ediyoruz. Ertesi sabah büyükçe bir leğende tatlı maya ile unu hamur yapıyoruz. Yoğurduğumuz hamurun mayalanması için 2-3 saat bekliyoruz. Hamur mayalandıktan sonra zeytinyağı ile yağladığımız tavalara hamuru bölüm bölüm yerleştiriyoruz. Çalı çırpı ile fırını yakıp alevlenip kor olduktan sonra, tepsileri kürek ile fırına yerleştiriyoruz. Fırında pişen peksimetleri çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. Peksimetler soğuduktan sonra bölüyoruz. Odun ateşinde pişirdiğimiz peksimetleri kış boyunca tarhana çorbasının içine doğrayıp yiyoruz. Bazen de suya batırıp, çıkarıp beze sararız. Sonra çay yapıp, peynirle birlikte yeriz. Bazen de çökelek, ısırgan, taze soğan, nane ve maydanoz ile karıştırarak yeriz. Kışın evde ekmeğin olmadığı zamanlarda elimizin altında her zaman hazırdır. Ayrıca yöremize ait olan ‘Pesmat Avutmasını’ da sık sık yaparız. Ayrıca bol ve çeşitli otlarla hazırladığımız tava pidemizde vazgeçilmezlerimiz arasındadır” dedi.