Toplantıda masaya yatırılan bir diğer başlık ise yaklaşan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri oldu. Seçimlerin demokratik bir şekilde ve toplumsal huzur ortamı gözetilerek gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yapan yürütme kurulu, konuyla ilgili basın açıklamasında bulundu.

'BİLİMİ YAŞIYORUM' PROJESİ ETKİNLİKLERİ SÜRÜYOR 'BİLİMİ YAŞIYORUM' PROJESİ ETKİNLİKLERİ SÜRÜYOR

DEMOKRATİK BİR SEÇİM OLSUN

“14 Mayıs Pazar günü yapılacak milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine 1 haftadan az bir zaman kaldı. Ülke yönetimine talip olan aday ve partilerin tanıtım çalışmaları yoğun olarak devam ediyor. Genel olarak bakıldığında ‘halkın egemenliği temeline dayanan’ ve çoğunluk iradesinin tecelli ettiği yönetim biçimine demokrasi adını veriyoruz. Bilindiği gibi halkın egemenliğine dayanan bu irade belirli zamanlarda yapılan genel seçimlerle belirleniyor. Halk, sandık başına gidiyor ve ülkemizi yönetmesi için beğendiği parti ya da adaylara oy veriyor. Seçimler, çağdaş demokrasilerin olmazsa olmaz şartlarından biridir. Halkın seçme ve seçilme hakkını kullanabilmesi de demokrasinin en vazgeçilmez özelliklerinden biridir. Bu hak aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ‘siyasi haklar ve ödevler’ başlıklı 4. bölümünde düzenlenmiş olup yalnızca hak olarak değil bir vatandaşlık ödevi olarak görülmelidir. Ödemiş Kent Konseyi olarak, yasal şartlara uyan tüm yurttaşlarımızın, seçme ve seçilme haklarından yararlanabilmesi için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını ve seçimlerin de güvenlik içinde geçmesini temenni ediyoruz.

Bu çerçevede, seçim günü ve öncesinde oluşabilecek gerginliklerin karşılıklı hoşgörü ve anlayış çerçevesinde en aza indirilmesini ve kazanan ile kaybeden tarafların seçim sonuçlarını olgunlukla karşılamalarını diliyoruz. Unutulmamalıdır ki, çağdaş anlamda 100 yıllık bir demokrasi geleneğine sahip Türkiye Cumhuriyeti’nin, üstünde yükseldiği kültür, binlerce yıllık devlet geleneğine sahiptir. Her türlü siyasi anlayış farklılığı bir yana, seçimlerin demokratik kültür çerçevesinde tamamlanmasını diliyor, yöneticilerimizin ve vatandaşlarımızın sağduyulu yaklaşımları ile süreci olgunlukla tamamlayacaklarına inanıyoruz.”