Açılışa Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği Başkanı Selahattin Bağlı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş katıldı.

Merkezde, bölgeye özgü yerel tohumların korunması, çoğaltılması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yürütülecek. 


Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği Başkanı Selahattin Bağlı konuşma yaptı. Bağlı, yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Küçük Menderes Havzası yaklaşık 10 yıldan beri bizim ‘Ata Tohumu’ olarak belirttiğimiz bu tohumları korumak ve gelecek nesillere aktarmak için gönüllü olarak Türkiye’nin farklı yerlerinden 150’ye yakın sebze tohumu getirmiş. Ödemiş içerisinde gerçekleşen ulusal fuarımızda aynı zamanda süs bitkileri fuarında stant açarak yine Türkiye Genelinde elimizde bulunan ata tohumlarımızın olabilmesi aynı zamanda o beldeden bizim burada ki bu çalışmamızı yapan kurumlar ve kişiler bizi farklı yerlerden Van’dan, Konya’dan, Yozgat’tan, Uşak’tan atalardan kalma yörük tohumlarını bizlere dernek olarak aktardılar. Biz de bunları aynı stantlarda farklı dönem çalışmalarda yaylalarımızda, ovamızın belli yerlerinde tohum alabilecek, tohumun kendini koruyabileceği bir şekilde yönetebilecek ve bunu koruyabilecek arkadaşlara ücretsiz olarak dağıttık. Fakat süreç içerisinde gördük ki amatör çalışmalar bize bu konuda çok ileriye götüremedi. Gerek İzmir Büyükşehir gerekse Aydın Büyükşehir’in bu konularda yapmış olduğu çalışmalarda biz Aydın Büyükşehirle dernek olarak iletişim haline geçtik. Son 2 yılda Ödemiş Belediyesi fideleri üreticimize ücretsiz olarak dağıtıyor. Bizler temelde yabancı firmaların, uluslararası tekellerin ve emperyalist şirketlerin esiri olduk. Buradaki üretici kardeşlerimiz bilir ki bu sene ekmiş olduğu gerek karpuz, gerek salatalıktan ikinci sene herhangi bir şekilde tohum alamadılar. Bu sene ürettiğiniz bir domatesin fidesini gelecek sene bulamazsınız çünkü tohumu yok. Uluslararası tekeller bizleri bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar. Ulusal olarak sadece toprakların muhafaza etmek değil tarımsal olarakta bizim buraları korumamız gerekiyor. Gelecek nesillere kendi tohumlarımızı aktarmamız gerekiyor. Bundan sonraki çalışmalarımızda gerek derneğimizde gerekse Otamış Tohum Merkezi’nin ve İzmir Büyükşehir Can Yücel Tohum Merkezi’nin bu çalışmalarına destek vererek uluslararası firmaların tohum konusunda bize yapmış olduğu baskı ve olumsuz sonuçlara elimizden geldiğince direnmek zorundayız. Bunun içinde ıslah çalışmalarının sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç, “ Belediyemizin tohumlar konusunda sarf ettiği adanmışlıkla çalışmaya ara vermeden sürdürülebilir bir şekilde gayret ederek devam ediyoruz. Bulunduğumuz bölge Türkiye’nin en  verimli havzalarından bir tanesi. Yaptığımız çalışmalarda gördük ki havzaya ait olmayan bir besleme şekli ve üretim şekli ile geldiğinizde yer altı sularını tüketiyor, kirletiyor ve geleceğe bakımsız verimsiz bir alan halinde gittikçe teslim etme yönünde faaliyetler sürüyor. Bugün açılan Otamış Tohum Merkezi ile birlikte ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ anlayışıyla hayata geçirdiğimiz birinci temeli iklim değişikliği, kuraklık ve yoksulluğa karşı bir mücadele hareketinden başka bir şey değildir. Can Yücem Tohum Merkezi olarak Türkiye’nin hemen hemen her yerine tohumları dağıtıyor ve tohum takas etkinlikleri de düzenliyoruz. Ben bu vesileyle tüm Türkiye’de hizmet veren üreticilere, kooperatiflere, yerel yönetimlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Geleceğimize, toprağımıza sahip çıkmanın bir başka yolu bu Otamış Tohum Merkezi. Gönüllülük esaslı çalışan birbirinden değerli arkadaşlarımız var. Koza-Der olarak sahip çıkmışlar şimdi bizde Büyükşehir yaptığı gibi kendi bölgemizde Otamış Tohum Merkezi olarak tohumumuza sahip çıkacağız. Kendi ülkemizde kendi tohumumuzu satmamız yasak. Sürdürülebilirlik adına bu yolda yürüyen arkadaşlarımı da kutluyorum. Burası tarımın kalbi olan bir merkez haline gelecek” dedi.
 

Editör: Tutku İç