Programa Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Kıdemli Yüzbaşı Cihan Gültekin, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, geçmişte kurulan Türk uygarlıklarının bayrakları ile gösteri yapıldı.

AK PARTİLİ ŞEN, “Sayın Turan Siz Geçen dönem belediye meclis üyesi değil miydiniz?” AK PARTİLİ ŞEN, “Sayın Turan Siz Geçen dönem belediye meclis üyesi değil miydiniz?”

Okul Müdürü Muhammet Yiğit, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, Nevruz Bayramı'nın Türk dünyasının önemli bir geleneği olduğunu ve baharın gelişi ile kutlandığını söyledi. Yiğit, Nevruz'un yeni umutların yeşermesi ve doğanın uyanışını simgelediğini, birlik ve beraberliği pekiştirmenin yanı sıra doğaya olan sevgi ve saygıyı da hatırlattığını vurguladı.

Okul Müdürü Yiğit, “Türk dünyası tarih boyunca farklı coğrafyalarda yaşayarak bir çok milleti kapsayan büyük, nitelikli bir ailedir. Ortak dil, kültür ve tarih bağlarıyla birbirine bağlı olan bu topluluklar birlikte nice zorlukları aşmış. Sevinçleri ve hüzünleri paylaşmışlardır. Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası, farklı coğrafyalarda yaşamasına rağmen ortak dil, kültür ve tarih bağlarına sahip olan Türk milletlerinin birliğinin ve dayanışmasının kutlandığı bir zaman dilimidir. Bu hafta boyunca Türk milletlerinin ortak değerleri ve kültürel mirasları  uygularken sevgimizi pekiştirmek ve birbirimizle olan bağlarımızı güçlendirmek fırsatı kolluyoruz. Nevruz Bayramı Türk dünyasının önemli bir geleneğidir. Baharın gelişi ile kutlanan Nevruz yeni umutların yeşermesi ve doğanın uyanışını simgeler. Bu özel gün birlik ve beraberliği pekiştirmenin yanı sıra bizlerin doğaya olan sevgi ve saygımızı da hatırlatır. Nevruz Bayramı olarak kutladığımız bugün  Türk milletinin Ergenekon’dan çıkış günüdür. Ergenekon Destanı Türk milletinin tarih sahnesine çıkışının eşsiz bir anlatımıdır. Destan Türk halkının zorlu bir coğrafyada yaşam mücadelesini ve bir araya gelerek yeniden doğuşunu anlatır. Dağlarda sıkışıp kalan Türk boylarının kurtuluş umuduyla Ergenekon vadisinden çıkışını ve yeni bir vatan kurmalarını konu alır. Nevruz’un ülkemize sevgi, dostluk, kardeşlik, birlik, dayanışma, bolluk ve bereket getirmesini diliyorum” dedi.

Ardından öğrenciler şiir okudu, Türk tarihi oratoryosu yapıldı, mehter takımı dinletisi ve halk oyunu gösterileri sunuldu.

Whatsapp Görsel 2024 03 21 Saat 14.43.51 873067Ef

Programın sonunda Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Kıdemli Yüzbaşı Cihan Gültekin ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, nevruz ateşini yakmak için sahaya geldiler. Öğrenciler, yakılan nevruz ateşinin üzerinden atlayarak dileklerini tuttular.

Program, coşkulu bir şekilde sona erdi.
 

Editör: Tutku İç