YERELGÜÇ/SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Açılışa Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Emniyet Müdürü Hasan Özge, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ressam Vedat Açıkalın ve çok sayıda davetli katıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,“ Bugün burada Vedat Açıkalın hocamızın yıllarının deneyimi ve bilgisiyle adetta belgesel fotoğraf ve aynı zamanda tablolarında olduğu bir sergi izledik. Özellikle kadın kahramanlarımızın kendi elleriyle resim edilmesi bizim için daha bir değerli oldu. Başta girişte Mustafa Kemal’in Padişah üniformalı fotoğrafı oradan geriye Fevzi Çakmak genelde tabloların içinde ama genel teftişte Fuat paşanın da aynı zamanda fotoğrafların olması İzmir’deki kurtuluş şenliklerinin 9 Eylülün farklı yıllarda yaklaşık 40 45 yıl arayla çekilmiş fotoğrafları var. Yine İlkkurşun ’da kurtaran ve o zaman o tepenin ağaçlandırılmamış bir haldeki ilk yıllarda çekilmiş ama insan selinin yaşandığı bir tepe de onu tekrar bize yaşattı. Yine Doktor Mustafa Bengisu Cumhuriyet döneminin ilk Belediye Başkanlarından olan başkanımız koca doktorun 39 uncu alaydaki görevini de anlatan bizim için tarihi bir önemi ve değeri olan fotoğraflar ayrıca dedelerden toruna gaziler veya şehitlerin torunları onların çocukları ile olan 4 uşağın olduğu bir fotoğraf var yine çok değerli Hüseyin Kaçmaz gazimiz var. Rahmetli olmuş gazimizi de rahmet ve minnetle analım. O günün kahramanlarının burada ölümsüzleştiren bir sergi olmuş Vedat hocamızı kutluyoruz. Böyle bir 100.Yıla yakışan bir sergi açmış Olması ve emekleriyle bugüne kadar hazırlanıyor olması bizim için değerli tesadüfen yaşanan olaylar bunlar otele kalmaya gidiyor. Oteldeki müdürün odasını görüyor. Dedem gazi ve onunla ilgili belgesel ve yine Atatürk’ün sırdaşı yaveri Fevzi paşanın torunu onun kitabını ölümsüzleştirmiş adetta altın harflerle yazılmış gibi bizler için değerli bunların hepsini düşündüğümüz de 100. Yılda 100. Yıla yakışan bir sergi oldu. Vedat hocamıza emekleri için ve böyle güzelliklerle bizi buluşturduğu için Ödemiş halkı adına çok teşekkür ediyoruz. Ödemişlilerinde bu sergiyi açık olduğu bir hafta boyunca gezerek buradaki bu zenginliği yaşamalarını ve Vedat hocamızı sahip çıkmaları bizler için çok değerli” dedi.

Ressam Vedat Açıkalın, “Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı nedeniyle bir sergi düzenledim. Daha önce Çanakkale savaşının 100.yıldönümünde açmıştım bu sergiyi o savaşa katılıp sağ kalanlar Kurtuluş savaşını devam ettiler. Bu ziyaret ettiğim aileden bazıları sadece kurtuluş savaşına katılan gazi ve şehit aileleriydi. Onlardan belgeleri aldım fotoğraflarını çektim. Böyle bir sergi oluştu. Covid 19 olmasaydı savaş alanına gidecektim. Çekimler yapacaktım. Covid nedeniyle hala daha maske kullanıyoruz.  Gidemedim onun yerine bu kahraman kadınları düşündüm o günden kalma fotoğraflar pek yoktu böyle karafatmaların diğerleri belli belirsiz. Düşündüm ne yapabilirim diye gazete pütürlerinden aldım yağlı boya yaparsam bunlar canlanır diye düşündüm. Bu sene 6 kahraman kadınımızın yağlı boya tablolarını çalıştım. Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Binbaşı Ayşe gibi 6 kahraman kadımızın resimlerini yaptım. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında da bu kadınlara devam edebilirim. Yağlı boya tablolarına başka kahraman başka kahraman kadınlarımız da var” dedi.