Ödemiş ve Bayındır’da bazı mahallelerde su baskınları meydana gelirken, şimşekler ise geceyi aydınlattı.

İzmir’de akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle, Ödemiş, Bayındır, Tire, Kiraz, Beydağ’da birçok cadde ve sokak göle döndü.

İlçelerde ayrı noktalarda meydana gelen yıldırım düşmesi, vatandaşlar tarafından cep telefonu kameralarıyla görüntülendi.

Bayındır’a 36.7, Ödemiş’e 23.2, Tire’ye 30.0, Kiraz’ a 12.6, Beydağ’a ise 6.8 kilogram yağış düştü.

Ödemiş İlçe Tarım Müdürlüğünden yetkilerin açıklamasına göre, yağış esnasında ziraai hiçbir zarar yaşanmamıştır.

ÖDEMİŞ'TE TARLALAR SULAR ALTINDA

Dün gece meydana gelen sağanak ve dolu yağışının ilçeyi olumsuz etkilediğini söyleyen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Yayla kesimlerinde dolunun etkisi altında kalan yerler var. Daha önce eriklerde çatlamalar yaşamıştık. Kirazda da yağmurun etkisiyle çürümeler yaşanıyor. Bunlar da üreticinin zararına yol açan bir durum” dedi.

Ödemiş ilçesindeki sağanak yağışlar sebebiyle Bozdağ Mahallesi Çayır mevkisinde tarlalar sular altında kaldı. Yeniceköy Mahallesi'nde su birikintileri oluşurken tarım ürünlerinde hasar oluştu. Yoğun yağış sebebiyle dereler taştı, bazı bölgelerde su baskınları yaşandı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş özellikle yüksek bölgelerde tarlalarda birikinti oluştuğunu ifade ederek, “Akşam saatlerinde başlayan yağmurlar Bozdağ Bölgesi’nde daha sonra diğer ova kesimlerinde, Tekke, Ovacık kesimlerinde çok etkili oldu. Derelerde tıkanıklıktan kaynaklı böyle bir durum yaşandı. Yüksek bölgelerde Çayır Mahallesi’nde, Üçkonak, Bucak, Cevizalan, Kemer gibi Bozdağ’ın eteğinde olan ve aşağısında ekili alanlarda su birikmesi meydana geldi. Çok yoğun birikme olsa da ekili ürünleri alıp götürme gibi bir zarar oluşmadı” ifadelerini kullandı.

KİRAZDA KAYIP VAR

Başkan Eriş, etkili olan dolu yağışı nedeniyle de daldaki kirazın çürümeye yüz tuttuğunu aktararak,”Yayla kesimlerinde dolunun etkisi altında kalan yerler var. Daha önce eriklerde çatlamalar yaşamıştık. Kirazda da yağmurun etkisiyle çürümeler yaşanıyor. Bunlar da üreticinin zararına yol açan bir durum” dedi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Büyükşehir ekipleri ile birlikte bozulan yollarda çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Eriş,”Ovada olan yerlerde ise geçtiğimiz haftadan bu yana, şarampol akıntısı olmadığı için bu kez birikme ve yollarda bozulma söz konusu oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile birlikte şarampol açma temizleme ve yolların tesviyesi ile ilgili olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yağmura hazırlıklıydık ancak derelerin ne kadar dolacağını tespit etme şansımız olamazdı. Kısa sürede toparlayacağız” şeklinde konuştu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,

“Yağışların ara ara bugünde devam edeceğini tahmin ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Editör: Gülçin Kargaoğlu