YERELGÜÇ/AYDIN UYSAL

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Kiraz Kaymakamı Onur Titiz ve Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu ortak projeye imza attılar.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, rektör yardımcıları ve öğretim üyeleri ile birlikte Kiraz Kaymakamı Onur Titiz'i makamında ziyaret etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi, Kiraz Belediyesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ile birlikte kadın sağlığının korunmasına yönelik “Sağlıklı Yaşam İçin Kadınlarımızla El Ele” protokolü imzalandı.

Bu protokol ile 18 yaş üstü kadınların işitme sağlığı, ağız ve diş sağlığı, ev kazalarında temel ilkyardım, sağlıklı beslenmeye yönelik bilinç oluşturulması, rahim ağzı kanseri korumada tarama programların önemine dikkat çekme ve üniversitenin tanınırlığın artması hedefleniyor.

BAŞKAN ÖZÇINAR KUTLU’DAN TEŞEKKÜR

Projeyle ilgili Yerelgüç’e konuşan Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu şunları söyledi, “Kadınlarımıza yönelik sağlık açısından, kadınların ağız ve diş sağlığından, kulak burun boğazına ev işi yaralanmalarına ilk yardım tedavilerine kadar kadınlarımıza destek amacıyla geliştirilmiş bir projeydi. Bu projenin ilçemizin seçilmesi adına teşekkür ediyorum ”dedi.

Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, “Toplum olarak bazen hastalığı yaşadıktan sonra hekimlerimize, doktorlarımıza gitmeye tercih ediyoruz ama aslında önleyici ön tedbirlerimizi alsak, açtığımız anjiyo merkezi tanı merkezinde olduğu gibi önden tanılarla, insanlarımızı kaybetmeden veya hastalık daha gelişmeden açık yöneticilerle hekimlerimizi başvursak hem ülkemize maliyeti hem de toplumumuza maliyeti daha düşük olacaktır. Bu kapsamda böyle bir farkındalık projesi yapılması sebebiyle emeğe geçen herkese teşekkür ederim.”

TOPLUMA BU ŞEKİLDE DOKUNUYOR OLMAK ÇOK DEĞERLİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “18 yaş üstü özellikle genç kızlarımızda işitme sağlığı, ağız diş sağlığı, ev kazalarında temel ilk yardım, rahim ağzı kanserlerin önlenmesi, sağlıklı beslenme gibi konular, daha o yaşta bir farkındalık oluşturarak ileriki süreçte hem aile büyüklerine hem çocuklara destek olma noktasında önemli bir eğitim sürecidir. Meslek Yüksek Okulumuz Belediye’nin sağladığı imkânlar ve Kaymakamlığımızın desteği ile projemizi hayata geçirdik. İki tane temel eğitimi hedefledik 150‘ye yakın katılımcımız oldu. İhtiyaç olursa devamını getirecekler. Topluma bu şekilde dokunuyor olmak çok değerli sağlık kadrolarımıza, sağlık çalışanlarımıza dokunabiliyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah ilerleyen süreçte diğer ilçelerimizde bu projeyi yaygınlaştırıp devam ettiririz. Emek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu