Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, uzmanlarının yaptığı incelemeler sonucunda kentteki arkeolojik SİT bölgelerine yenileri eklendi.

Resmi Gazete’de yer alan duyura göre Tire’nin Küçükkale Mahallesi’nde yer alan ve kaçak kazıya maruz kalan ‘tümülüs’ (mezarlık içeren toprak yığılarak oluşturulmuş tepecikler) bakanlık tarafından ‘1. Grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı’ ilan edildi. Tapuya şerh olarak eklenecek tümülüsün bulunduğu alandaki bütün çalışmalar ise yasaklandı.

Bakanlığın kararı şu şekilde:

İzmir İli, Tire İlçesi, Küçükkale Mahallesi, Köycivarı Mevkii'nde bulunan, tapunun 200 ve 204 parselinde kayıtlı olan taşınmazda; 2863 sayılı Yasa'nın 6. Maddesi kapsamında tespit edilen tümülüsün; korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tesciline, koruma grubunun "1. Grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı" olarak belirlenmesine, kararımız eki haritada sınırları belirlenmiş olan alanın; tümülüsün "koruma alanı" olarak belirlenmesine, tescil fişinin onaylanmasına, tümülüsün bulunduğu alan ve koruma alanı sınırları içerisinde hiçbir inşai ve fiziki uygulamada bulunulmamasına, tümülüsteki kaçak kazıya ilişkin Müze Müdürlüğünce suç duyurusunda bulunulduğu anlaşıldığından sonucundan bilgi verilmesine, kaçak kazı çukurunun kapatılması işleminin ilgili Müze Müdürlüğü'nün denetiminde yapılmasına, yapılan işlemlerin sonucundan; İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne bilgi verilmesine karar verildi.