Dibekçiler Mahalle Muhtarı Sercan Tekelioğlu yaptığı açıklamada, geleneksel Çal Dede Mahyası'nı bu yıl 13 Ağustos'ta kutlamayı planladıklarını söyleyerek, Çal Dede Mahyası'nı her yıl daha geniş kitlelere duyurmayı ve asırlardır sürdürdükleri bu geleneği yaşatmayı hedeflediklerini söyledi.

Tire’nin 800 yılı aşkın süredir devam eden en eski geleneklerinden olan Çal Dede Mahyası 13 Ağustos Pazar Günü Tire’nin Dibekçiler köyü zirvesinde düzenlenecek.

Semmini Aşık Mecnun Sözleri ve Şarkısı Yaza Damgasını Vurdu ! Semmini Aşık Mecnun Sözleri ve Şarkısı Yaza Damgasını Vurdu !

Dibekçiler Mahallesi Muhtarı Sercan Tekelioğlu, binlerce kişinin katılması beklenen mahya için hayırseverlere çağrıda bulundu. Hayır, yapmak isteyen vatandaşların Dibekçiler Mahallesi Muhtarlığıyla iletişime geçmesini isteyen Muhtar Tekelioğlu, mahyanın şimdiden hayırlara vesile olmasını dilediğini belirtti.

Muhtar Tekelioğlu, “Yüzyıllardır Aydın dağlarında süregelen bir Türk Yörük geleneği olan Çal Dede Mahyasısını bu yıl 13 Ağustos’ta yapmayı planlamaktayız. Tire’ye bağlı Dibekçiler Mahalle Muhtarlığı’nın üstlendiği etkinlik için hazırlıklara başlandı. Bu geleneğin devam ettirilebilmesi için yardımlarınızı bekliyoruz. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız” dedi.

Çal Dede Mahyası 13 Ağustos Pazar sabahı 09:00’da başlayacak ve 14:00’e dek sürecek.
Programda Mevlid-i şerif okunacak. Daha sonra geleneksel Kara Kucak Pehlivan Güreşi yapılacak.
Mahya’ya hayırda bulunmak için iletişim numaraları şöyle,
Sercan TEKELİOĞLU
Dibekçiler Mahalle Muhtarı
+90 531 867 02 53