Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) Ege Bölge Başkanı ve CHP Menderes Belediye Başkan Aday Adayı olan Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, Menderes ilçesinin potansiyelini dünyaya açacak çalışmalarının olduğunu dile getirdi. Gümüşoğlu, “Menderesimiz Gümüldür, Özdere ve Ahmetbeyli'nin yer aldığı 43 kilometrelik sahil şeridine sahip. Deniz, kum ve güneş turizmiyle bölgenin sadece birkaç ay hareketlenmesini doğru bulmuyoruz. Günümüzde insanların turizmden beklentisi değişti. Farklı turizm çeşitleri için binlerce kilometre uzaklara seyahat ediliyor. Geçmişini merak eden insanoğlunun geçmişin yansıması olan kültürleri öğrenme isteği her geçen gün artıyor. Kültürleri en güzel yansıtan faktörlerden biri yöresel mutfaklar. Gastronomi ve gastronomi turizmine olan ilgi büyüyor büyümeye de devam edecek. Menderes'in turizm pazarlamasında yemek ve kültür kavramını birleştiren gastronomiyle avantaj sağlayacağız” dedi. 

ÖDEMİŞ KAYMAKAMLIĞI “YARINLARA İZ BIRAK" PROJESİ DEVAM EDİYOR ÖDEMİŞ KAYMAKAMLIĞI “YARINLARA İZ BIRAK" PROJESİ DEVAM EDİYOR

MENDERES CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Bilimsel çalışmalarla Menderes'in unutulmaya yüz tutan gastronomi kültürünü hak ettiği yere taşıma hedefinde olduklarını belirten Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, “Gastronomi; yiyecek ve içecek ile ilgili kullanılan malzemelerin nasıl kullanılması gerektiğini anlatan, farklı mutfak kültürleri arasındaki benzerlik ve farklılığı ortaya koyan, bir yemekten alınan tadı doruk noktasına çıkarmaya ve tarih, kültür ve yemeği bir arada sunmaya çalışan bir bilim dalı. Efemçukuru’ndan Oğlananası’na, Görece’den Kesre’ye kadar uzanan geniş coğrafyamızda önemli bir gastronomi kültürüne sahibiz. Yerel turizmimizin gelişimi açısından düzenleyeceğimiz gastronomi festivalleri Menderes’i cazibe merkezi yapacak ve popülaritesini artıracak. Gastronomi festivallerimiz sadece bir yemek tadımı veya yemek deneyimi olmasının dışında davetlilerimize turizm deneyimi sağlayacak. Turizm tesislerimizi, yerel yiyecek işletmelerimizi güçlendirecek. Gıda ve biyolojik çeşitliliğin korunmasını teşvik edecek. Yerel kimliklerin sürdürülmesine katkı koyacak” ifadelerini kullandı. 

MENDERES  LEZZETLERİ HİNDİSTAN’DA

Lezzetin ve yemeğin tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, “Son zamanlarda bölgesel, ulusal ve uluslararası çapta düzenlenen gastronomi festivallerinin sayısında artış görüyoruz. Bu kapsamda Menderes’in lezzetlerini uluslararası platformlara bugünden taşıyoruz. Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) Ege Bölge temsilcileri olarak Menderes'in gastronomi kültürünü dünyanın en büyük festivallerinden birine taşıyoruz. İzmir ve Menderes sokak lezzetlerini Hindistan'ın başkentine taşıdık.  Dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Yeni Delhi’de lezzetlerimiz ziyaretçilere sunulacak. Dört kişilik profesyonel ekibimiz yola çıktı. İyi sonuçlarla yurda döneceklerinden eminiz. Kazanan Menderes olacak” diye konuştu. 

Editör: Tutku İç