Ödemiş Sanayi Sitesinde kentsel dönüşüm konulu bir toplantı gerçekleşti.  Özellikle Ödemiş’in en büyük ihtiyacı olan bu konuyu savunan biri olarak sık sık Yerelgüç’te de konuya yer veriyoruz. 

Sanayi Sitesi’nin depreme dayanıksız olduğunu ve bu konuda ciddi bir planlama ile yeni bir sanayi sitesi yapılması gerekliliğini Ödemiş’in sanayi esnafı ve yetkililer zaten biliyor.

Sık sık gündeme getirdiğim bir diğer konu da Ödemiş ile ilgili kararlar alınırken ortak akılla hareket edilmemesi... 

En başta belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, konuyla ilgili müdürler, kaymakam, sivil toplum kuruluşları, mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, oda temsilcileri… 

Peki bu toplantıdaki konu kimi ilgilendiriyor? Sanayi sitesi esnafını mı?  Evet! İşte o esnafın da orada olması gerekiyordu.

Ödemiş Madeni İşler Odası Başkanımız Sayın Ali Bozkan’ın daveti ile biz de oradaydık.

Bir gün öncesinde AK Parti Ödemiş İlçe Temsilcileri’nin sayfasında AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın esnafla buluşması afişini görmüştüm.

Ali Bozkan’a ‘konu nedir?’ diye sorduğumda ‘sanayi sitemizde yapılması planlanan kentsel dönüşüm ile ilgili toplantı’ dedi.

Ali Bozkan bu konuda elinden geleni yapmaya çalışan, bununla ilgili girişimlerde bulunan bir başkan... Bu konuda kendisini takdir ediyoruz. Ve doğal olarak bu toplantıya Ödemiş Belediye Başkanını da davet etmiştir. Ki Ödemiş için alınacak bir kararda Ödemiş Belediye Başkanının olmaması saçmalık olurdu.

İster sevilsin ister sevilmesin. Bu konuda bilgilendirme yapmak adına Ödemiş Belediye Başkanı ve müdürlerin orda olmasından doğal bir şey olamaz.

Gelelim Milletin vekili Sayın Ceyda Bölünmez Çankırı hanımefendiye…
Kadınların siyasette daha fazla yer almasından yana olan biri olarak söylüyorum, öncelikle danışmanlarınız ve ilçe teşkilatınız size bilgi verme konusunda eksik kalmış onu gördük.

Esnaf buluşması diye içeriğinin ne olduğu bilgisi verilmeden paylaşılan bu toplantının kentsel dönüşüm ile ilgili olduğunu sayın Ali Bozkan’dan öğrendik ve davet edildik. 

Yapılan toplantıda Ödemiş Kaymakamı Sayın Fatih Aksoy, İzmir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sayın Yalçın Ata, bazı oda temsilcileri MHP ve AK Parti siyasi parti temsilcileri oradaydı.

Ama toplantıda konunun muhatapları olan sanayi esnafını göremedik. 

Öte yandan toplantı başladığında basın mensupları yerini almış, mikrofonları da masaya yerleştirmiştir. Kürsüye çıkan başta Ödemiş Belediye Başkanı Sayın Mehmet Eriş ve diğer katılımcılar kürsüde anlatımlarda bulundu. Orada mikrofon ve kameraları herkes görüyor ve kayıt yapıldığı ortadadır. Gizli bir ses kaydı söz konusu asla değildir. 

O esnada milletvekili Sayın Ceyda Bölünmez Çankırı yanında oturan Kaymakam ve bakanlık temsilcileri ile sohbet etmeyi tercih edip kürsüdekini dinlememiştir. Bu sohbetler masada önlerinde duran mikrofonumuz tarafından kamera kayıtlarına yansımıştır.

Peki…

Ceyda Hanım siz ne diye geldiniz bu toplantıya? Geldiniz ve neden kürsüye çıkanlara saygısızlık edip dinlemediniz?

Dinlemediğiniz gibi Ödemiş’in seçilmiş başkanına ‘sizi çağırmayacaktık?’ diye bir cümle kullandınız. Bu yaptığınız Ödemiş ve Ödemişlilere karşı büyük bir saygısızlıktır. Kimse sizin burada emir eriniz değildir. 

Sormuşsunuz bu gazeteci bize muhalif mi diye? Adı üstünde ben gazeteciyim. Bugün o masada oturan CHP’li bir milletvekili, kürsüdeki AK Partili bir belediye başkanı olsa idi aynı şekilde bu haberi servis ederdim.

Devletini, milletini seven, vatan toprağını satanlardan olmayan biri olarak her daim doğru olandan yana doğru olmayana muhalifim.

Bu arada bir Mardinli olarak Mardin’i şaha kaldırmış olmalısınız ki ikinci kez İzmir 2. Bölge’den seçilecek sıraya konan bir milletvekili adayı olarak yeniden milletvekili oldunuz.  

2. Bölgeye katkılarınızı en kısa zamanda görmek isteriz. Bunu da takip edeceğimizi bilmenizi isterim.

Sizlere işlerini gördürme adına yalakalık yapma peşine düşmüş, ‘son sözü Ödemişliler değil Ceyda vekil söyler’ diyenlere de bir cevabım olacak. 
Gün içinde ziyaretlerde bulunduğu Ödemişliler kendisini misafir ederek burada gayet iyi ağırladı. 

Burası Ödemiş… Efeler diyarı… Son sözü de Ödemişliler söyler.