Değerli Okuyucularımız
Öncelikle herkese selamlar, Yerel Güç ailesinde bundan sonra ekonomi üzerine haftalık yazılarımla sizlerle birlikte olacağım. Ödemiş’imiz için tekrar sizlerle birlikte olduğum için mutlu ve heyecanlıyım.

Öncelikle geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’da bir düzeltme yaşadık. Bankacılık endeksi ve Ulaştırma Endeksi bu düşüşte etkilenen sektörler oldular. İnşaat ve Sigorta sektörü ise bu haftayı yükselişle kapadı. Döviz ve altın tarafında ise nispeten sakin bir hafta geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Ons altındaki hareketleri yakından takip etmeye bu hafta da devam edeceğiz. 

Bu hafta ise, Merkez Bankasının Perşembe günkü açıklayacağı faiz kararı önemli olacak. Beklenti MB Faiz oranının %25’den %30’a yükseltileceği yönünde. Aynı zamanda FED faiz kararı da yine takip edeceğimiz bir konu olacak.

CDS primimizin 400 altında seyretmeye devam etmesini olumlu değerlendiriyoruz. Ayrıca bu hafta Borsada yabancı takas oranının %33’e çıkmasını da yabancı yatırımcının ilgisini çekmesi açısından olumlu bir gösterge olarak öne çıkıyor

BİST100 endeksi haftayı 8.000 seviyesinin altında 7961 olarak kapadı.Endeks için indikatörümüzün gösterdiği önemli seviyeler yukarıda 8047 ve 8155 gözüküyor. Özellikle 8200 üzerinde tekrar bir yükseliş hareketi olabilir. Aşağıda ise 7942 ve 7733 en kritik seviyeler. 7733 kırılması durumunda ise 50 günlük HO seviyesi olan 7400 civarına hareket etmesi ihtimaline karşı belirleyeceğiniz Kar-Al ve Zarar kes seviyelerine uymanızı öneririm.

Haftaya tekrar görüşmek dileği ile.
Herkese bol kazançlar dilerim

BORSA MÜHENDİSİ - Serdar ŞİMŞEK
Twitter: @borsamuhendisi