Sorunsuz ilçeler CHP açısından Konak, Çiğli, Karşıyaka, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe aksı. Seferihisar için aynı şeyi söyleyemem. Dikili’de daha dengeli bir yarış bekliyorum. Tire'de İYİ parti ve CHP arasında geçecek gibi. .  Millet İttifakı 7'ye bölünmüş durumda. Bu parçalar seçimin kesin kazanılacağı algısına zarar verdi. Kararsızların kararı da sonuca etki edecektir” dedi.

Gazeteci - Yazar ve İntegral Araştırma Şirketi Koordinatörü Ümit Yaldız, Sonsöz TV’nin konuğu oldu.
Gazeteci Fatih Yapar’ın sorularını yanıtlayan Yaldız, 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

MERKEZDE BİLE EN AZ 4 İLÇEDE BAŞABAŞ MÜCADELE GÖZÜKÜYOR

İlçeler ile ilgili düşüncelerini de aktaran Yaldız, “İttifak zemininde değiştikten sonra özellikle  DEM Parti'de aday çıkıp çıkmayacağı belli değildi. Diğer partilerde gelişmeler sonradan oldu. Sistem anca otuyor. Çoklu yarışının olduğu seçimlerle değerlendirilmesi gerekir adayların. 2014 ve önceki seçimlerle değerlendirmek doru. Millet İttifakı çok parçalı, Cumhur İttifakı bir bütün. Bu bir yerel seçim evet ancak muhalefet partisine mensup belediyelerin performansları ile iktidar partisine mensup belediyelerin performansları etkenlerden biri. Merkezi hükümet 4 yıl iktidarda kalacak. 2028'e kadar bu hükümet var ve bu iktidar ile kurulacak ilişki yerelde nelerle karşılaşacağınızda belirleyici olacak. Ben ilçelerde çok başabaş mücadele bekliyorum. Merkezde bile en az 4 ilçede başabaş mücadele gözüküyor. Karabağlar, Buca, Gaziemir, Bayraklı başa baş mücadelenin olacağı ilçeler gibi. Sorunsuz ilçeler CHP açısından Konak, Çiğli, Karşıyaka, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe aksı. Seferihisar için aynı şeyi söyleyemem. Dikili’de daha dengeli bir yarış bekliyorum. Tire'de İYİ Parti ve CHP arasında geçecek gibi.  Millet İttifakı 7'ye bölünmüş durumda. Bu parçalar seçimin kesin kazanılacağı algısına zarar verdi. Kararsızların kararı da sonuca etki edecektir. Seçimi kazanacak parti şudur, CHP'nin psikolojik üstünlüğüne Millet İttifakı partilerin aday çıkarması zarar vermiştir. 1 hafta sonra tablo ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ'NİN TİRE KARNESİ-BÖLÜM 2 AK PARTİ'NİN TİRE KARNESİ-BÖLÜM 2

ZAFER PARTİSİ YÜZDE 3’LERE VARIRSA ŞAŞIRMAM

İzmir’de aday çıkartan siyasi partileri yorumlayan Yaldız, “Zafer Partisi çok enteresan... Sokakta  Zafer Partisi diyen kurumsal bir seçmen oluşmaya başladı. Fark edilebilir oy alacak gibi görünüyor. Yüzde 3'lere varan oy alması beni şaşırtmaz. İYİ Parti potansiyelinin çok altında, parti içinde sorunlar var ve bunlar dinmiyor. Adayın kimliği ve demografik yapısı nedeniyle İzmir ile en fazla uyumlu gözüken aday İYİ Parti'de. İzmir bir mübadiller kenti. En az yarısı mübadillerden oluşur. İzmir'in merkezinde büyümüş bir isim Özlale. Yerliliğinde şüphe yok. CHP'nin adayının kütüğü Van, AK Parti'nin adayını kütüğü Kütahya sanırım ancak Özlale'nin kütüğün İzmir. Işılay Saygın ile yakın akrabalık ilişkisi olduğunu öğrendim.Sırf buradan yürüse potansiyelini 3'e katlar. Siyasetçi olarak birebirde ikna kabiliyeti var ancak 4,5 milyona ulaşması 4-5 yılını alır” dedi.
 

Editör: Tutku İç