YERELGÜÇ/EMİNE KUZUM

Ödemiş Müzesi'nde açılan sergi 17-24 Temmuz tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak. 

Sergide, genç yetenek Aslı Cemre ve Zeynep Nisa Kart'ın resimleri sergileniyor. 

Açılışa Ödemiş Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu'nun yanı sıra birçok davetli katıldı.

Sanatçı Aslı Cemre Kart Yerelgüç muhabirine şunları söyledi, “Sınav kolejinden yeni mezun oldum. Kendimi  bildiğimden beri çizim yapıyorum.  Öncelikle teşvik eden annem oldu.  Babam da destekliyor. Guaj boya, sulu boya ve kara kaleme hep ilgi duydum.  Özellikle çalışmalarımda kara kalem kullanıyorum. Bu sergiyi kardeşimle birlikte açtık. İlk kişisel sergimiz daha da ilerlemeyi düşünüyoruz. Resme  olan ilgimden dolayı güzel sanatlar lisesine girmeyi düşündüm, sonrasında kazansam da gitmedim. Benim için profesyonel bir boyut kazandığında  yorucu hissettirmeye başlayabileceğini düşündüm. Becerilerimi hobi olarak kullanmayı arzu ettim. Bu sergiyi açmayı çok önceden planlamıştık. Bizim için daha iyi olacağını düşündük. Ben daha çok eskiz üzerinden çalışmalar yapıyorum. Bu sebeple kardeşim kadar tablolarım yok. Sürrealizmden etkileniyorum. Gördüğüm rüyalar, izlediğim animasyonlar, sevdiğim sanatçılar üzerine çalışmalar yapıyorum. Hep onlardan ilham alıyorum. Ayrıca elbise tasarımları da yapıyorum.” dedi.

Zeynep Nisa Kart ise şöyle konuştu,  “Sınav kolejinde okuyorum. Bu sene sekizinci sınıfa gideceğim. Eğitimime  Suudi Arabistan’da devam edeceğim. Çoğunlukla çalışmaları akrilik boya ile soyut bir tarzda gerçekleştiriyorum. Kendi felsefi düşüncelerimi tuvale aktarıyorum. Ben de ablam gibi kendimi bildiğimden beri çizim yapıyorum. Aile yeteneği diyebiliriz” dedi.

Genç yetenek Aslı Cemre ve Zeynep Nisa Kart’ın annesi Sevilay Kart şunları kaydetti, “Güzel Sanatlar Lisesi mezunuyum. Ödemiş müzesinde memur olarak çalışıyorum. Kızlarımın biri 18 diğeri 13 yaşında. Epeydir resme meraklılar. Bugün hayırlısıyla sergimizi açtık. 1 hafta boyunca açık kalacak. Amacım çocuklarımı resme teşvik etmektir. Bütün Ödemiş’teki, Türkiye’deki çocuklarımızı temsil etmek ve sanatımızı geleceğe yansıtmaktır. Tüm Ödemiş halkını sergimize bekliyoruz.” dedi.

Editör: Tutku İç