90’a yakın ülkeden 600 takımdan 2500’ü aşkın katılımcı İzmir’e gelecek.

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in ev sahipliğini yapacağı Dünya Robot Olimpiyatı (WRO) 2024 uluslararası finali ile ilgili Egemenlik Evi Başkanlık Toplantı Salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İzmir ev sahipliğinde yapılacak olan Robot Olimpiyatları 2024 yılının Kasım ayında, 90’a yakın ülkeden 600 takımdan 2500’ü aşkın katılımcıyı İzmir Büyükşehir ve İZFAŞ işbirliğinde İzmir’de misafir edilecek:

İZMİR’İN ADINA YAKIŞIR BİR PROFİLLE YANINIZDA OLACAĞIZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Derneğinizin ismi çok güzel, Bilim Kahramanları Derneği… Bilimle uğraşan gençleri kahraman olarak addetmeniz önemli. Bizim kahramanlarımız da sizlerseniz. Başka bir umut yok, başka çaremiz yok. Gençleri var olan bilimle ne kadar buluşturabilirsek o kadar aydınlık bir geleceği yaratmış olacağız. Yaptığımız iş hem kutsal hem çok kıymetli hem de biz ne yapsak az ve eksik. Biz seve seve yardımcı olacağız. Beklentilerinizin üzerinde destek vereceğimizi söyleyebiliriz. Çünkü İzmir'in bilim insanı diyebileceğimiz gençlerin talep edebileceği ekosistemi yaratmamız gerekecek. Bu süreci çok iyi planlıyoruz. Bu hikâyenin mutfağında farklı bir çalışma süreci izleyebiliriz. Bu kalan zaman dilimi içinde birçok etap planlayabiliriz. Katılımı örgütleyecek, ödüllendirecek ve bir sonraki etaba onları hazırlayacak. 2024 Kasım final tarihine, o sürede, ülkenin her yerinden gençleri buraya getirebilecek ara etaplar düzenleyebiliriz. Bizi çok heyecanlandıran bir hedef bu. İzmir olarak buna layık olmak için İzmir’in adına yakışır bir profille başarabilmek için bütün gücünüzle yanınızda olacağız. Yaptığınız iş çok kıymetli, çok kutsal, bizde İzmir Büyükşehir Belediyesi sizin yan yana yürümeye hazırız ve devam edeceğiz” dedi.

BİLİM KAHRAMANLARINDAN SOYER’E TEŞEKKÜR

Bilim Kahramanları Derneği Genel Başkanvekili Gökhan Malkoç ise bu tür projeler için yerel yönetimlerinin desteklerinin önemli olduğunu belirterek “Yerel yönetimlerin desteği çok kıymetli bu desteği genelde yerel yönetimden çok alamıyoruz. Burada karşılandığımız gibi başka bir yerde karşılanmıyoruz. Bu bizim için çok anlamlı. Bu işin çok anlamlı ve önemli olduğunun altını çizmeliyiz. Bu ülkede daha iyi bir koşulda yaşamamızın tek yolu bilimle çocuklarımızı bir arada tutmak olur. Biz çok fazla teşekkür etmeyi ilen toplum değiliz. Size çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Editör: Gülçin Kargaoğlu