Yaklaşık 6 futbol sahası büyüklüğünde bir alana kurulacak güneş panellerinden yıllık 6,5 milyon kWh’lık elektrik elde edilecek. İlk aşamada 7 tesisin elektrik ihtiyacını buradan temin etmeye hazırlanan İZSU, bu sayede yıllık elektrik giderlerinden yaklaşık 15 milyon liralık tasarruf sağlayacak.

Küresel iklim kriziyle mücadele kapsamında yenilenebilir enerji yatırımlarına hız veren İZSU Genel Müdürlüğü, Menemen ilçesi Değirmendere Mahallesi’ndeki boru stok sahasında, 3,75 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kuruyor. İZSU’nun öz kaynakları ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi işbirliğiyle yürütülen GES projesiyle yıllık 6,5 milyon kWh’lık enerji üretilmesi hedefleniyor. Atık su arıtma ve içme suyu arıtma tesisi olmak üzere, ilk aşamada 7 tesisin elektrik ihtiyacı buradan temin edilecek. İZSU’nun, yeşil enerjiye yaptığı büyük yatırımla yıllık enerji giderlerinden yaklaşık 15 milyon lira tutarında tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

Yaklaşık 6 futbol sahası genişliğinde bir alana dikkat çeken toplam 3,75 MW kapasiteli santralin 3 MW’lık kısmı yaklaşık 40 dönüm arazi üzerinde;  0,75 MW’lık kısmı ise yaklaşık 5 bin 500 metrekare alana sahip ambar çatılarında tesis ediliyor.

Yeni GES projeleri için AR-GE çalışmaları sürüyor
İZSU Genel Müdürlüğü, yenilenebilir enerji yatırımlarını genişleterek, hem 4,5 milyon İzmirliye daha düşük maliyetlerle hizmet vermeyi hem de fosil yakıt kullanımını azaltmayı hedefliyor. Yeni GES projeleri için AR-GE çalışmaları da devam ediyor. Bu kapsamda, İZSU’ya ait eski tarihli yapılarda ve taşınabilir  güneş enerji sistemine ihtiyaç duyulan projelerde uygulanmak üzere pilot güneş enerjisi santrali tasarımı ve kurulumuna yönelik çalışmalar sürüyor.

Genel Müdür Köseoğlu, çalışmaları inceledi
İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, Menemen Değirmendere Mahallesi’ndeki GES çalışmalarını incelemek amacıyla kurulum sahasına ziyarette bulundu. İZSU Enerji Şube Müdürü Filiz Yaşar Mahlıçlı'dan devam eden çalışmalara ilişkin teknik bilgi alan Köseoğlu, kurumun enerji politikaları doğrultusunda, yenilenebilir enerji projelerine ağırlık verileceğini kaydetti
 

Editör: Tutku İç