YERELGÜÇ / DİLEK AYVALI - Törenler  bu yıl cumhuriyet meydanında meydan düzenleme çalışması olması nedeni ile Kaymakamlık bahçesi ve Tire Belediyesi Kent Müzesi önünde kutlandı. Tören ilk olarak Kaymakamlık bahçesinde Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ve Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın  Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından törenler Tire Belediyesi Kent Müzesi önünde devam etti. 

100’ÜNCÜ YILDA KURTULUŞ SELASI OKUNDU
Tire belediyesi Kent Müzesi öünde başlayan törenlerde saygı duruşu ve istiklal marşının ardından 100’üncü yıl anısına kurtuluş selası okundu.  Bando konseri ve okunan şiirlerin ardından Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Başkan Duran konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Kıymetli hemşehrilerim; 29 Mayıs 1919 tarihinde işgal edilen Tire; Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk ordusunun kazandığı büyük zaferlerin ardından, 4 Eylül 1922 günü tekrar bağımsızlığına kavuşmuştu. İşgal altında geçen yıllar pek çok acıya neden olmuş; bu zulme başkaldıran kahraman Tireliler ise fedakârca mücadeleleriyle, adlarını tarihin altın sayfalarına yazdırmışlardı. Öyle ki “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım” diyen şanlı ecdadımızın verdiği mücadele, yüz yıl boyunca zihinlerden silinmemiştir. Gökçen Hüseyin Efe, Dereli Hacı Halil Ağa, Kemerdereli Ali Efe, Kireli Mustafa Sakarya, Eğridereli Osman, Gökçenli Molla Mehmet ve Kahratlı Bakkal Osman gibi yüzlerce vatan fedaisi, istiklalimizi tekrar elde etmemiz için canlarını hiç düşünmeden ortaya koymuşlardı. Bu toprakların yiğit evlatları; Güme Dağları’nda, Gökçen’de, Kemerdere’de, Karaçamur Yaylası’nda, Çobanköy’de ve Çiniyeri’nde destan yazmışlar, düşmana bir an olsun göz açtırmamışlardı. Pek çoğu da bu uğurda şehit düşmüştü. Geride kalanlar ise silah arkadaşlarının kanları yerde kalmasın, al bayrağımız göklerde hep dalgalansın, ezanlarımız hiç susmasın diye, gece gündüz demeden mücadeleye devam etmişlerdi. İşte böyle büyük bir mücadelenin nihayetinde de Tire’nin ilelebet Türk yurdu kalacağı, bundan tam yüz yıl önce bugün, bu saatlerde, yedi cihana duyurulmuştu. Değerli hemşehrilerim; Kurtuluşumuzun yüzüncü yılında; minnetimiz de sevincimiz de gururumuz da çok büyüktür. Başta Kurtuluş Savaşımızın önderi Büyük Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu mukaddes toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anarım. Kurtuluş yıl dönümümüz kutlu, birliğimiz daim olsun.” Dedi 

Tire belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu şunları söyledi; “ Bugün Tiremizin kurtuluşunun 100’üncü yılını kutluyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımızı da tüm yurtta olduğu gibi coşku ile kutladık. Cumhuriyetimiz bugünlere gelene dek bir çok badireler atlattı ancak her seferinde hepsinden daha güçlü çıkmayı başardık. Bu manada daha nice yüzyıllar Türkiye cumhuriyeti devletinin payidar olarak ilelebet  devam etmesini diliyorum.  Atatürk ve silah arkadaşları kurtuluş savaşında çok büyük kahramanlıklar göstererek tüm cephelerde savaşa savaşa  İnönü’de  Sakarya’da ve en nihayetinde  Büyük taarruz Afyon Kocatepe’ de büyük zaferler kazanarak ülkemizi işgalden kurtardılar.  Kurtuluş bizim için çok önemlidir. Kurtuluşu bizim çocuklarımıza torunlarımıza çok iyi anlatmamız gerekir. Atatürk’ün izinden ve söylediklerinin dışına çıkmamamız gerekir.  Allah bu millete bir daha kurtuluş savaşı yaşatmasın ve  bir daha istiklal marşı yazdırmasın. Tiremizin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlu olsun.”  Dedi.
Konuşmaların ardından Cumhuriyet meydanında  kurtuluşun 100. Yılına özel 100 kişi  özel türk bayraklı tişörtleri ile zeybek oynadı. Tören  resmi geçitin ardından son buldu.