Küçük Menderes Havzası’nın düşman işgâlinden kurtuluş günleri… “1 Eylül” Kiraz’ın, “2 Eylül” Beydağ’ın, “3 Eylül”  Ödemiş’in,“4 Eylül” Tire ve Bayındır’ın, “7 Eylül” Torbalı’nın, “9 Eylül” İzmir’in  “Kurtuluş Günü” olduğu gibi…

   Eskilerin” kuvva”, “kuvvacı” sözlerini hatırlayanınız var mı bilemiyorum ama o ruhun da yavaş yavaş kaybolduğunu hatırlatmak isterim sizlere. Sanki bu vatan, içinde yaşadığımız toprak parçası bizlere “altın tepsi” içinde sunulmuş(!) Bizler de gönlümüzce hor bir şekilde kullanıyoruz…

   Kanaatimce “Kurtuluş Günleri”ni şekli anmadan çıkarıp ruhunu verecek etkinliklerle anmak, özellikle de genç kuşaklara aktarmak mecburiyetindeyiz. Kutlamaları eğlenceden arındırıp, kültürel anlamda değer ifade eden faaliyetlerle desteklemek şart olmaya başladı. Genç kuşaklarda yavaş yavaş terk etmeye başlayana “vatan-millet-bayrak” sevgisini yeniden “ihdas” etme sorumluluğunu herkes bilmelidir.Özellikle “yöneticiler”in bu konuda biraz daha duyarlı olması gerekir. Kaymakamlığın, Belediyenin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, Sivil Toplum Kuruluşlarının ortaklaşa hareketleri ve planlamaları, çalışmaları çerçevesinde  “Kurtuluş Günü” gerçek özelliğine kavuşturulmalıdır. Katılımın “bir grup” tarafından değil, yörede yaşayan herkes tarafından sağlandığı etkinlik amacına ulaşmış demektir.

   Yoksa, “dostlar alış-verişte görsün”  mantığı sürer gider…

   Bu yıl hangi sanatçı gelecek beklentisi beyinlerde dolaşır durur…

   Genç beyinler bu vatanın, Küçük Menderes Havzası’nın  “bedel“ ödenerek  kazanıldığını anlamazlarsa ileride olabilecek olumsuzlukların sorumluluğu da, vebâli de bizlerin,yöneticilerin omuzlarında olmaya devam edecektir. “Kuva-yı Milliye” dediğimiz ruh sözde değil mutlaka “öz” de yaşanmalıdır.

   Bu yıl 91.yılını kutlayacağımız “Kiraz-Beydağ-Ödemiş-Tire-Bayındır-Torbalı-İzmir’in Düşman İşgâlinden Kurtuluş Günleri” bu ruh ile kutlanmalı, Küçük Menderes Havzası’nda  yaşayan herkes bu ruh ile hareket etmeli, değerlerine sahip çıkmalı, yetkililere ve sorumlulara gereken destek kamuoyu tarafından sağlanmalıdır.Sağlanacağına olan inancımız da tam olmalıdır.

   Küçük Menderes Havzası’nda  yaşayan herkes;  7’sinden 77’sine kadar her birey ortak akıl,ortak duygu ve mantıkla zor kazanılan,bedel ödenerek elde edilen, yüreklerinde “bayrak-vatan-millet sevgisi”nin hiç eksilmediği bu vatan parçasında yaşamanın değerini bilmeli ve de yaşamalıdır.

   Aksi hâlde “biz EFE torunuyuz,Efeyiz,Kuvvacıyız” gibi anlamı çok özel ve kutsal olan kelimeleri kullanırken bin defa düşünmeliyiz…

  “Kurtuluş Günü”müzü kutlanması gerektiği gibi kutlamak ümidi ve arzusuyla; günümüz-gününüz kutlu olsun…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169