Birçok vatandaş ise Barajı geçemeyen partilerin oyların akıbetini araştırıyor.

Yeni seçim yasasının uygulamalarına göre 14 Mayıs günü ittifak olan partiler açısından kritik değişiklikler mevcut. Herhangi bir siyasi partinin Meclis’te temsil edilebilmesi için alması gereken asgari oy düzeyini ifade eden baraj oranı 2023 seçimleriyle birlikte tekrardan gündemde.

TÜRKİYE'DE SEÇİM BARAJI KAÇ?

 Türkiye'deki seçim barajı ise yüzde 7'dir. Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a göre, seçimlerde şimdiye kadar yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajı yüzde 7'ye indirildi.

Yeni uygulanacak olan yasaya göre, ittifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin ortaya çıkaracağı milletvekili sayısı ile seçim bölgesinde elde ettiği geçerli oy sayısı esas alınarak, D'hont sistemine uygun oranlanacak. Daha önce partilerin çıkaracağı milletvekili sayısı ittifakın toplam oyuna göre belirleniyordu. Değişen seçim yasası uygulamaları ittifak partilerin mevcut durumu için daha kritik olacak.

SEÇİMDE BARAJI GEÇİNCE NE OLUR?

Seçimde barajı geçemeyen partilerin meclise girebilme ihtimalleri ortadan kalkmaktadır.

SEÇİMDE BARAJI GEÇEMEYEN PARTİLERİN OYLARI NE OLUYOR?

Seçimde barajı geçemeyen partilerin oyları, barajı geçen partilerin oylarına göre, milletvekili yeniden belirlenip bu partilere tekrar paylaştırılır.

İTTİFAKLARDA SEÇİM BARAJI

Seçim yasasında değişiklik yapan 7393 sayılı Kanunun 2. maddesine göre, ittifakta yer alan mevcut partilerin ayrı ayrı yüzde 7'yi geçmesi şart değil. İttifakın aldığı oy toplamı genel baraj olan yüzde 7'yi geçtiğinde ittifak içindeki bütün partiler barajı geçmiş kabul edilecek.

YÜZDE 7 BARAJI İÇİN KAÇ OY LAZIM

Son genel seçimlerde kullanılan geçerli oy sayısı olan 49 milyon 654 bin 706 üzerinden bir hesaplama yapıldığı takdirde, siyasi partinin yüzde 7 barajını aşabilmesi için 3 milyon 500 bin kişinin oyunu alması gerekiyor.

Yedi milyona yakın gencin 2023’te ilk kez oy kullanması beklenirken son seçimlerde geçerli oy sayısına bu rakam eklenerek hesap yapıldığında, yani 56 milyon 654 bin geçerli oy sayısı olacağı varsayıldığında, en az 4 milyon kişinin bir partiye oy vermesi halinde o parti yüzde 7 barajını aşabilecek.

Editör: Gülçin Kargaoğlu