YERELGÜÇ/DİLEK AYVALI

Tire Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği topluluğunun düzenlediği 3. Geleneksel Zeybekler Gecesi Konseri izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Şef Gökhan Orbahçe’nin yönettiği konserde ünlü zurna üstadı Mesut Külahlı konuk sanatçı olarak yer aldı. Halk oyunları ve birbirinden güzel türkülerin yer aldığı konser, Tire Kaymakamı Sayın Fatih Çobanoğlu'nun Harmandalı gösterisi ile sona erdi.

Tire Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Adnan Güven konuşmasında, “Zeybeklik; kökleri Batı Anadolu’da olsa da etkileri Güney Marmara’dan Toroslara, Ege adalarından İç Anadolu’ya dek uzanan ve Türk kültürünün en önemli değerlerinden biri olan folklorik bir olgudur. Ve bu olgunun en kıymetli şekilde temsil edildiği coğrafya da şüphesiz ki Tire'dir. Yüzyıllar boyunca savaş meydanlarında mücadele veren, Batı Anadolu dağlarında kuş uçurtmayan ve mazlumların koruyucusu olan zeybekler, Türk tarihinin altın sayfalarına isimlerini yazdırmışlar, türküler aracılığıyla dilden dile yaşamışlardır. Zeybeklerin, büyük Türk milletine en büyük ve en önemli hizmetleri ise şüphesiz ki Milli Mücadele Dönemi olmuştur. Güzel vatanımızın düşman işgalinden kurtulmasında büyük faydaları görülen zeybekler, böylelikle istiklalimizin en önemli aktörlerinden olmuşlardır. Zeybeklerin zengin kültürlerini yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak ise Tire Halk Eğitimi Merkezi'nin öncelikle hedefi olmuştur. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz zeybek gecesi de bu hedefin vücut bulmuş halidir. “

Gecenin en güzel sürprizi şef Gökhan Orbahçe ve Serhat İren'in Eğridere Gökçen Efe Derneği’nden almış oldukları 17,5 zeybeğini derleyip TRT repertuarına kazandırmaları için girişimlerde bulunmaları oldu.

Sahnede ilk kez canlı olarak çalınan ve Kaynak kişisi Mehmet Yavaş tarafından oynanan zeybek seyirciden tam not aldı.

Editör: Gülçin Kargaoğlu