YERELGÜÇ/DİLEK AYVALI

Okulun Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Öğretmeni Turhan Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada geçen sezon 2 öğrenciyle geliştirdikleri tasarruf projesinin TÜBİTAK-4006 Bilim Fuarında sergilendiğini, Kaymakam Fatih Çobanoğlu'nun projenin hayata geçmesi konusunda destekçi olduğunu belirtti.

Şimşek, şu bilgileri verdi, "Projemizin temel amacı özellikle kalabalık personel ve misafirlerin bulunduğu, okul, kurum veya işletmelerde mesai saatleri dışında oluşan kayıp kaçakları sıfıra indirmektir. Sistem sizin belirlediğiniz saatler dâhilinde ana vanadan suyu vermekte diğer zamanlarda kapatmaktadır. Böylelikle açık bırakılan veya arızalanan musluk, rezervuar vb. alanlardan su kaybını ortadan kaldırmaktadır. Böylece su tasarrufu sağlanmaktadır. Bu sistemi, belli saatlerde çalışan tüm binalarda yaygınlaştırmayı böylelikle geleceğimizi kazanmayı istiyoruz."

Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Şentürk de; “Öğretmenimiz ve öğrencilerimizin hazırlamış olduğu bu projeyi okulumuzda uyguladık ve yüzde 30 tasarruf sağladık. Özellikle okulumuzun oldukça geniş alana ve birden fazla binaya sahip olmasından dolayı günlük kontrollerin yapılmasında oldukça zorlanıyorduk. Açık unutulan ya da arızalı çeşme ve lavabolar ile binalarımızın eski olması nedeniyle görünmeyen kaçaklardan kaynaklanan su kaybını önlemiş olduk. Öğretmenimize ve ekibine teşekkür ediyorum. Doğayı korumak ve geleceğimizi kazanmak için biz de varız diyoruz. Özellikle kalabalık personele sahip kurum, kuruluş ve okullarımıza tavsiye ediyoruz. Projemizden yararlanmak isteyen kurumlarımız okulumuzla irtibata geçebilirler” dedi.