HABER/ BURCU TUNÇ
Ödemiş'in Horzum Mahallesi'nde Ödemiş Belediyesi ve Horzum Yörükleri işbirliği ile 3. kez düzenlenen Horzum Yörük Türkmen Toyu yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. 
Horzum Mahallesi meydanında yörük yürüyüşü ile saat 11.00'de başlayan 3. Horzum Yörük Türkmen Toyu'naÖdemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Manisa Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Õküzcüoğlu, Ödemiş Belediyesi başkan yardımcıları, İYİ Parti Ödemiş ilçe başkanı Güven Kılıç, Yörük Türkmen dernek federasyonu, konfederasyonları başkanları ve temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Oda başkanları, muhtarlar, STK temsilcileri Horzum ve çevre mahalle sakinleri ile yörükler katıldı. 
Ödemiş belediye bandosunun sunmuş olduğu müzik ziyafeti ile başlayan etkinlik Kur'an-ı Kerim tilaveti ile ve dualarla devam etti. Saygı duruşunun ve İstiklal Marşı'nın ardından ev sahibi Ödemiş Horzum Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ümit Sarıbaş yaptığı konuşmada, “Toyumuzun 3. sünü düzenliyoruz. Kısmet olursa her yıl Eylül ayının 3. haftası pazar günü bu geleneği sürdürmeye devam edelim. Toyumuza katılan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. 


HORZUM DEYİNCE AKLA TÜRK KAYI BOYLARI GELİR
Toy'a katılım sağlayan bir diğer isim olan Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ise, “Bizi bir araya getiren Horzum Yörük Türkmen derneği ve Ödemiş belediyesine çok teşekkür ediyorum. Horzum deyince akla Türk Kayı boyları gelir ve bu mahallenin oluşmasında Alaşehirimizin mahallelerinin de etkisi vardır. Bu mahallelerimizden zamanında buraya göç eden büyüklerimiz Horzum mahallesini oluşturmuşlardır. Bu toylar dostluk, birlik ve beraberlik anlamında bizleri buluşturuyor. Ben de bu güzel geleneklerimizin yaşatılmasını önemsiyorum. Bizler her zaman Cumhuriyetin değerlerine bağlı, atasının yolunda ilerleyen insanlar olduk. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Birçok yeni dost, kardeş, arkadaş edindim” dedi.


TOPRAKLARIMIZ VERİMLİ, ÜRÜNLERİMİZ BEREKETLİ OLSUN
Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise yaptığı konuşmada, “Alaşehir'den gelen başkanımıza ve konuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Baş yörük deyince biz her zaman Mustafa Kemal Atatürk'ü anlarız. Bu güzel geleneklerin yaşatılmasında ve bu toprakları vatan yapan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete göç eden gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Bu vatanda, kurtuluşun mayasında her zaman yörükler olmuştur. Topraklarımız verimli, ürünlerimiz bereketli olsun. Burada yapılacak olan altın arama işine sonuna kadar direndik. Sizi kandırmak isterler. Sakın inanmayın. Sıra şimdi Gölcük'e geldi. Burada nasıl karşı durduysak orada da dimdik duracağız. Gelecek yıl daha güzel bir buluşmada görüşmek dileğiyle toyumuz kutlu olsun” dedi. 
Dernek yönetimi tarafından Belediye Başkanı Mehmet Eriş'e hediyeler takdim edilmesinin ardından 7 Eylül mehteran takımı görkemli bir gösteri sergiledi. Ödemiş İlk kurşun efeleri derneği tarafından sunulan Zeybek gösterisinin ardından ise sahneye ünlü sipsi ustası Hüseyin Demir çıktı. Hüseyin Demir'in sunduğu sipsi dinletisinin sonrasında İzmir Torbalı Ahmetli köyü Yörük Türkmen ekibinin sunduğu Köroğlu oyunu sergilendi. Aysun Efe ve Orhan Efe'nin karşılıklı oynadığı zeybek oyunu ise büyük beğeni topladı. Çevre mahallelerden toya katılan mahalle muhtarlarına verilen hediyelerin ardından program Turan Bahar'ın Yörüklerin ünlü müzik aleti olan cura ile yaptığı müzik dinletisiyle devam etti. Ödemiş Yörük Efeler Halk oyunları ekibinin gösterisinin sonrasında toya katılan federasyon konfederasyon ve dernek başkanlarının arasında hediyeleşme gerçekleştirildi. 
Program son bulurken Fethiye kadın Efeler ekibi muhteşem bir gösteri sergiledi. Sanatçılar Fatoş Kadıoğlu ve Kemal Özgün konseri ile program sona erdi.

Editör: Tutku İç