Ödemiş Belediyesi Başkanı Mehmet Eriş törendeki konuşmasında, “Ülkemize onurlu bir gelecek miras bırakan, ülkemizin tüm kritik dönemlerinde cesaretle alınması gereken tüm kararlarda imzası bulunan büyük devlet insanı Bülent Ecevit’in adını ve anısını yaşatmak üzere düzenlediğimiz Bülent Ecevit Parkımızın açılışına hoş geldiniz, onur verdiniz. Bülent Ecevit, gazeteciydi, şairdi, yazardı, çevirmendi ama hepsinden önemlisi ülkesini çok seven büyük bir siyasetçiydi. Bir devlet insanının sahip olması gereken tüm özelliklere, nezakete, tevazuya ve çok yönlü gelişimin bir eseri olan büyük bir entelektüel birikime sahipti. 1973 yılında Kars’taki bir seçim gezisi sırasında bir vatandaşın "Bizi bu dar günlerden kurtar karaoğlan" diye seslenmesiyle “Karaoğlan” diye hayatlarımızdaki yerini alan Bülent Ecevit daima önce insan, daima önce emek, daima önce barış, daima önce kardeşlik diyerek halkın gönüllerinde taht kurdu. Ben de dağlara taşlara “Karaoğlan” yazmış, “Kıbrıs Fatihi” yazmış bir arkadaşınız olarak bugün burada olmaktan apayrı bir onur duyuyorum. Yine de Ecevit bizlere isimlerin, afişlerin dağlara, taşlara, duvarlara değil kalplere yazılmasının çok daha önemli olduğunu yaşantısıyla yaptıklarıyla öğretmiştir. En güzel yazıyı yine Ecevit yazmıştır ve demiştir ki: “Biz Milliyetçiliği; sokak duvarlarına değil, Kıbrıs'ın Beşparmak Dağlarına, Ege'nin deniz yataklarına yazmışız, biz milliyetçiliği Batı Anadolu'nun haşhaş tarlasına yazmışız..." Ülkesinin çıkarları için taviz vermeyen, dik duran, bugün reddettiğini yarın onaylamayan yöneticilere o kadar hasretiz ki… Kıbrıs Türklerimiz için “Ayşe kızımız tatile çıksın” diyen Kıbrıs Fatihi Bülent Ecevit’i de, o kararı alırken o iradeyi destekleyen Başbakan Yardımcısı merhum Necmettin Erbakan’ı da, Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası haksız ambargo karşısında bu kararlı duruşu sürdürüp Amerikan üslerini kapatan dönemin Başbakan’ı Süleyman Demirel’i de çok özledik. Kendisine dayatılan Irak Tezkeresi’ni kabul etmeyip belki de bu yüzden siyasi suikasta uğrayan Bülent Ecevit’in ödediği o bedel aslında onun şeref madalyasıdır. Aslında bizim özlediğimiz kişilerden öte ülkemiz için o dik duruştur. O dik duruşu sergileyenlere, Mustafa Kemal’in tam bağımsız Türkiye idealinin peşinden yürüyenlere bir kez daha selam olsun…

ÖTO BAŞKANI SURAV  “KAPALI VE GENİŞ BİR FUAR ALANI İSTİYORUZ“ ÖTO BAŞKANI SURAV  “KAPALI VE GENİŞ BİR FUAR ALANI İSTİYORUZ“

“DÖNEMİMİZ BOYUNCA 37 YENİ PARKI ŞEHRİMİZE KAZANDIRIP 60 BİN METREKAREDEN FAZLA YENİ YEŞİL ALAN OLUŞTURDUK”
Tüm zorluklara rağmen ülkesinin onurunu her şeyden önde tutan Ecevit’e yazar kasa fırlatıldığında Dolar 1 lira 20 kuruş, mazotun litresi 1 lira, 5 litre Ayçiçek yağı 12 lira idi. Bugün geldiğimiz noktayı hepimiz yaşıyoruz. Maaşlar daha hesaba yatarken eriyor. Çeyrek altın hesabı ortada…
O gün vatandaşımızın tepkisini olgunlukla karşılayan bir lider vardı. Bugün bir vatandaşımız Ankara’da tepki olarak yazarkasa atmayı geçtim sesini yükseltse başına neler gelir yorumu size bırakıyorum.
Ne güzel bir tesadüf ki, yıllarca siyaseten birbirlerine rakip olmuş iki simge ismi aynı mahallede yaşatıyoruz. Süleyman Demirel Mahallesi’nde Bülent Ecevit Parkı’nı açıyoruz.
Pek yakında Gazilerimiz için parkımızı yine Süleyman Demirel Mahallemizde şehrimize kazandıracağız. Şehit polisimiz İbrahim Okçu’nun adını yaşatacağımız parkımızı, Ödemişli şehit askerimiz Tunahan Yavuz’un adını yaşatacağımız parkımızı da yeni birer soluk alanı olarak Ödemişlilerin hizmetine sunacağız.
Ekonomik kriz yüzünden müteahhitlerin ihalelere girmediği bu dönemde tüm bunları belediye ekiplerimizle ve ekipmanlarımızla başarıyoruz.
Dönemimiz boyunca 37 yeni parkı şehrimize kazandırıp 60 bin metrekareden fazla yeni yeşil alan oluşturduk. Yeşil alan kapasitemiz 477 bin metrekareye ulaştı. Ödemiş için daha fazla yeşil alanlar da planladık.
Bu yeni yeşil alanlarımız, yeni dönemde de sürecek halkçı ve sosyal belediyecilikle Ödemişlilerin ortak soluk alma ve buluşma noktaları olacak.
Pandemiye, depremlere, sürekli derinleşen ekonomik krize rağmen Ödemiş için ilkleri başarmanın Ödemiş’i Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına hazırlamış olmanın gönül rahatlığı içerisindeyiz. Merhum devlet insanımız Bülent Ecevit’in adını sonsuza dek bu parkta yaşatmak da bizlere nasip oldu. Büyük dedesi Hacı Emin Paşa'dan miras kalan Medine’deki 110 dönüm paha biçilemez araziyi Türk Hacılar için değerlendirilmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağışlayacak kadar zengin yürekli olan Bülent Ecevit için ne yapsak ne söylesek az.
Kıbrıs Fatihi Bülent Ecevit’i ve ülkesi için dik durmuş tüm devlet insanlarımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, parkımızın mahallemize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.

Açılıştan önce Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu, başkan Mehmet Eriş’e plaket takdim etti.
 

Editör: Tutku İç