YEREL GÜÇ / SILA AVŞAROĞLU

Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şube Başkanı Metin Kıral konuşmasında, “Onlar unutturmaya çalışacak. Bizler daha da çok sarılacağız. Onlar aşındırmaya uğraşacak. Bizler çelik gibi sağlam duracağız. Onlar yok saymaya kalkışacak. Bizler her yerde hatırlatacağız. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başaramayacaklar, bu güzel ülkenin insanlarının kalbinden ve aklından Atatürk sevgisini, Cumhuriyet’e olan bağlılığı söküp atamayacaklar. Vatanımızı düşman çizmesinden kurtaran, bugün bizler özgürce huzurla bir arada olalım diye bizlere Cumhuriyet’i armağan eden Büyük Önderimiz Atatürk’e Cumhuriyetimizin kurucu kadrolarına, şehitlerimize ve gazilerimize asla bitmeyecek bir minnet borcudur. Bugün Ödemiş Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş'in destekleriyle Ödemişli çocuklarımız için hizmete sunduğumuz Atatürk Anı Evi, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Kuvayı Milliye’nin şehrine çok yakışan bir eser olmuştur. 

“ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNİN ASLA YORULMAYAN BEKÇİLERİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Atamızın eserine, Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkan o çelikleşmiş iradenin yansıması olan Atatürk Anı Evi bundan böyle tüm Ödemiş halkına emanettir. Cumhuriyet kazanımlarını yok sayan, laik, özgür ve çağdaş düzene kast edenler kinden cesaret bulurlarsa bulsunlar biz buradayız. Tıpkı okul bahçelerine sıkıştırmaya çalıştıkları Ulusal Bayramlarımızı geçtiğimiz 29 Ekim’de Cumhuriyet kadınlarımızla cadde cadde, maydan meydan kutlayıp o ruhun hep yaşayacağını gösterdiğimiz gibi bundan sonra Cumhuriyet’in, Atatürk ilke ve devrimlerinin asla yorulmayan bekçileri olmaya devam edeceğiz.

“BİR ÜLKEDE NAMUSLULAR NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA O ÜLKEDE KURTULUŞ YOKTUR"
Emperyalistlerin emrinde olduğu herkesçe bilinen tarikatlara, cemaatlere, gerici vakıflara hizmet edeceğini söyleyen Bakanların olduğu bir dönemde bizlere sessizce oturup beklemek yakışmaz. Atatürk Gençliği'nin birer mensubu olarak bu görevi Gençliğe Hitabe'den aldığımızı çok iyi biliyoruz. Bizler devrim şehidi Kubilay'ın mirasçısı olmayı kendimize yol olarak seçiyoruz. İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'nün de dediği gibi "Bir ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça o ülkede kurtuluş yoktur". Bizler bu cesareti savaş meydanlarında yedi düvele meydan okuyanlardan, karanlığı devrimleriyle aydınlatanlardan, 10 yılda ülkemizi demiryollarıyla donatanlardan alıyoruz. İsteye istediği karanlık odağa sırtını yaslasın; biz Atatürk’ün açtığı yolda gösterdiği hedefe yürümeye ant içenler olarak buradayız” dedi.


Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt, “BELEDİYELERE VE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEKLERİMİZE ÖRNEK OLACAĞINA İNANIYORUM”
“Bugünkü tören çok daha anlamlı çok daha güçlü oldu. Sevgili Ödemişliler bugün aranızda bulunmaktan büyük onur duyuyorum. Ödemiş Kuvayi Milliye kenti. Bu topraklar tam 5 yıl işgal gördü. Bu toprakların pırıl pırıl kadınları, kızları korkunç muameleler gördü. Bu millet evinde ne varsa her şeyini vererek, evde duran evlatlarını cepheye gönderdi. Bu ülkenin kadınları dünyada kanlı taburları olup o taburları kadınların komuta ettiği tek ordu ünvanını kazandılar. Şerife Bacı Ilgaz Dağlarında o yolculukta bebeği ile soğukta donarak öldü. Kolay değil Türk kadını olmak. Kadınlar sizin önünüzde saygı ile eğiliyorum. Bu Anı evi çocuklarımıza Kuvayi Milliye ruhunu anlatacak. Bütün Türkiye’de ki belediyelere ve Atatürkçü Düşünce Derneklerimize örnek olacağına inanıyorum. Hem Mehmet Eriş’i hem Metin Kıral’ı bu güzel esere vesile oldukları için kutluyorum” dedi.


Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Öncelikle şehitlerimizi rahmet sevgi ve minnetle anıyorum vatan sağ olsun. 1. Dünya Savaşı'ndan Çanakkale Destanı’na ve sayısız cephelerde ki tüm kahramanlığına rağmen yenilgiyle çıkan bir ülke. Bu cennet ülkenin dört bir yanında işgaller, parçalanan bir yurt. Ordu, dağıtılmış. Halk perişan. İktidara sahip olanlar ise gaflet ve dalalet içerisinde. İşte o kara günlerde genç bir subay, Mustafa Kemal ortaya çıktı. Tüm Anadolu'ya umut oldu. Kurtuluşun ancak ve ancak; halkıyla, aydınıyla, askeriyle, çiftçisiyle, çobanıyla, kadınıyla, erkeğiyle topyekün bir mücadeleyle olacağını anladı bu genç subay. Bu amaçla 19 Mayıs 1919'da ayak bastığı Samsun'da öyle bir mücadele başlattı ki. Önce 30 Ağustos 1922'ye ardından 29 Ekim 1923'e dek insanımızın özgürlük ve bağımsızlık hayallerinin nasıl gerçeğe dönüştüğünü tüm dünyaya gösterdi. Bu destanın bizlere en büyük mirası olan Cumhuriyetimizin 100. Yılındayız. Dünümüz, bugünümüz ve yarınımız için bizim Cumhuriyet'e ve Atatürk'e borcumuz bitmedi, bitmeyecek.


“İIKKURŞUN DESTANIYLA ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞI TARİHİNE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRAN ÖDEMİŞ'İN ADINI ONURLA, GURURLA, DOLU DOLU SÖYLÜYORUZ”
Ve evimiz Ödemiş. Kuvayı Milliye'nin kuruluşunda ve Milli Mücadele günlerinde ayrı bir önemi olan öncü bir şehir. Yiğit Ordusu'nun Hacı İlyas Tepelerine yüreğini koyduğu İIkkurşun Destanıyla ulusal kurtuluş savaşı tarihine adını altın harflerle yazdıran Ödemiş'in adını onurla, gururla, dolu dolu söylüyoruz. Son mermisine kadar direnen Gökçen Hüseyin Efe'den, Atatürk'ün emriyle isyanlar bastırıp cepheler kuran Poslu Mestan Efe'ye kadar Kuvayı Milliye'nin kahraman efelerinin torunları olmakla ne kadar övünsek az! Bizler de tarihimizi unutmuyor, unutmanın da ne kadar tehlikeli olduğunu biliyoruz. Unutursak ne kadar tarihi sonuçlarının olacağını hepimizi biliyoruz. 

Bayramda Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım! Bayramda Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım!


“BU GÜZEL ANI EVİNİ CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA ÖDEMİŞLİ ÇOCUKLARIMIZA ARMAĞAN EDİYORUZ”
Üyesi olmaktan ve bir dönem şube başkanlığını yapmaktan her zaman gurur duyduğum Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şubemizle birlikte işte bu düşünceden hareketle, Atatürk'ün büyük mirası için bir saygı duruşu niteliğinde olan bu güzel anı evini Cumhuriyetimizin 100. yılında Ödemişli çocuklarımıza armağan ediyoruz.


“TÜRK ÇOCUĞU, ATALARINI TANIDIKÇA DAHA BÜYÜK İŞLER YAPMAK İÇİN KENDİNDE KUVVET BULACAKTIR”
Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; "Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." Biz de Atatürk Anı Evi ile çocuklarımız güçlü köklerini ve o köklerin verdiği mücadeleyi bilsin, içindeki asil gücü unutmasın istiyoruz. Birileri, "Keşke Yunan galip gelseydi" dese de, Milli Mücadele'yi yok saysa da, biz Cumhuriyet ve Atatürk sevdalıları var olduğu sürece kimse Atatürk'ün izlerini silemeyecek, bu kasıtlı girişimleri sürekli boşa çıkacaktır. 


“ELBETTE ZAFERİ ANCAK İNANANLAR VE KAZANANLAR KUTLAR BİLİYORUZ”
Atatürk'ün önderliğindeki Ulusal Kurtuluş Mücadelesiyle ve en büyük eseri olan Cumhuriyetle hesaplaşması bitmeyenler var. Elbette zaferi ancak inananlar ve kazananlar kutlar biliyoruz. O büyük zaferi içine sindiremeyenlere, Cumhuriyet kazanımlarına saldıran gerici odaklara cesaret veren söylemlerde bulunmak tarihi bir hatadır. Cumhuriyet tarihimize baktığımızda da, ulusal birlik ve bütünlüğümüze kast etmek için her yolu deneyen bu karanlık odakların girişimlerini din kisvesi altında da sürdürdüklerini görürüz.


“İHANETE MİLLETÇE GEÇİT VERMEDİK”
Bu karanlık odakları sıradan bir sivil toplum kuruluşu gibi görmenin ve cesaretlendirmenin sonucunu 15 Temmuz 2016’da hep beraber yaşadık. O gün vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine sevdalı kahramanlarımız sayesinde büyük bir ihanete milletçe geçit vermedik. Ülkemiz üzerinde hesapları bitmeyen bu karanlık odakları cesaretlendirmenin ve beslemenin sonucunda yaşanabilecek acıları asla ve asla unutmamak gerekir. Şartlar ne olursa olsun; 93 yıl önce bugün Cumhuriyet devrimlerini savunmak üzere Menemen'de canlarını feda edip şehit olan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay gibi nice isimsiz kahramanlar Cumhuriyetimizin güvencesi olmaya devam edecektir. 


“HER YAŞTAN HEMŞERİMİZİ BURADA AĞIRLAMAKTAN ONUR VE GURUR DUYACAĞIMIZIN BİR KEZ DAHA ALTINI ÇİZİYORUM”
Bizlere düşen görev tarihimize sahip çıkmak ve yeni nesillere çok iyi aktarmaktır. Bu noktada çocuklarımızın Atatürk Anı Evini ziyaret etmeleri için velilerimize ve değerli öğretmenlerimize davette bulunmak istiyorum. Her yaştan hemşerimizi burada ağırlamaktan onur ve gurur duyacağımızın bir kez daha altını çiziyorum. Böyle güzel eserlerimizin yanı sıra şehrimize marka değeri olan, ayakları yere sağlam basan vizyoner işler kazandırmak Atatürk'ün bizlere mirası olan aklın ve bilimin bir gereğidir. Bizler bu mirasın ışığında yolumuza aynı inanç ve heyecanla devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk Anı Evini hazırlarken bizlere yol arkadaşlığı yapan Atatürkçü Düşünce Derneğimize, Genel Başkanımız Hüsnü Bozkurt'a ve yönetimine, Şube Başkanımız Metin Kıral'a ve şube yönetimine ve hazırlık sürecinde emeği olanlara yürekten teşekkür ediyorum. Ebedi başkomutanımız, sonsuza kadar asla unutturmayacağımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, bağımsızlığımız uğruna canını feda eden bütün şehitlerimizi ve merhum gazilerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.

Editör: Tutku İç