HABER/BURCU TUNÇ
KAMERA/EMRE ÖZDEMİR

Açılış programına Ödemiş kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve Selma Eriş, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, iş adamı Turabi Çelebi, kurum müdürleri, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent eker, belediye başkan yardımcıları, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Ödemiş Belediyesi halk oyunları ekibi davetlilere zeybek gösterisi sundu.

Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Kızıler burada yaptığı konuşmada “2019 yılından beri tarihe saygı projelerimizi sürdürüyoruz. 2019 yılında ilk olarak İlkkurşun tepesini restore ettik. Ardından cumhurbaşkanlarımızdan rahmetli Celal Bayar’ın anıt çeşmesini ve oradaki çocuk oyun parkını restore ettik. Geçen sene de Hüseyin Efenin kabrini tekrar yeniledik. Bugün de anı evimizin açılışını yapıyoruz. Burada amacımız kurtuluşa dair anıları gelecek nesillere aktarmaktır” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş yaptığı konuşmada “İlçemizin milli mücadeleye hazırlanırken geçtiği sürece ait olan Ödemiş halkının anıları burada hem belgeler ile hem de objeler ile sergileniyor. Bu bilgilerin belki de en önemlisi o günlerde alınan kararlar. Başta o günün kaymakamı, garnizon komutanı ve ilçenin ileri gelenleri, efeleri ve işgale tepki gösteren Ödemiş halkının bir ruh oluşturmasıyla Hacı İlyas Tepesine yani bugünkü İlkkurşuna çıkılyor. Birazdan anı evimizde o günlerin acılarını birebir göreceğiz. Bu evde tarihin gerçeklerini göreceksiniz. Bugünü yaşadığımız için kendimizi mutlu ama geçmişe de borçlu sayıyoruz.3 yıl 3 ay 3 gün ezan okunmadı bayrak çekilmedi. İşte burada bu süreci İlkkurşun Ve Milli Mücadele Anı Evi’nde göreceksiniz. Emeği geçenlere teşekkür ediyor tüm Ödemişlileri bu müzelerimizi gezmeye davet ediyorum” dedi.

İlkkurşun Ve Milli Mücadele Anı Evi  Pazar günleri hariç haftanın 6 günü  8:30 ve 17:30 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek.

Editör: Tutku İç