Ödemiş Belediyesi tarafından hazırlanan kutlama programında gezi otobüsleri ve belediye araçları ile Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve beraberindekiler. Marşlar eşliğinde Ödemiş’i turladı. Vatandaşlar, evlerinin balkon ve pencerelerinden kutlamalara eşlik etti.

Ödemiş Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı, 12.00’da belediye anons sistemi aracılığıyla İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in, belediye anons sisteminden Ödemişlilere seslendi. Başkan Eriş şunları söyledi: “19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesinin 101. yıl dönümünü yaşamanın gururunu taşıyoruz. 19 Mayıs; bağımsızlık, özgürlük, Cumhuriyet ve demokrasi özlemiyle yanan, işgale-işgalcilere karşı boyun eğmeyen mazlum bir halkın yeniden ayağa kalktığı, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek varoluş mücadelesine başladığı gündür. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 101 yıl önce, Samsun'a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmış, bir ülkenin makus talihini değiştirmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatanını seven kadın, erkek, genç, yaşlı demeden hep birlikte tarihin akışını değiştiren, dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele vermiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Türk milletinin inanç ve kararlılığıyla 19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş mücadelemiz, tarih sayfalarına altın harflerle kazınmıştır. Türk Milletinin adını tüm dünya duymuştur. Bu zafer, bayrağımızın özgürce dalgalandığı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti´nin kurulmasının yolunu açmıştır. Bağımsızlık mücadelemizin dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 tarihinin anlamını ve önemini gelecek nesillere aktarmak birincil vazifelerimizden bir tanesidir”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği gençlerimize emanettir”
“Türkiye Cumhuriyeti’nin parlak geleceği, tarihini iyi okuyan ve ona sahip çıkan, hepimizin umudu olan gençlerimize emanettir” diyerek gençlere seslenen Başkan Eriş, “Sevgili gençler, sizden önceki nesiller bağımsız bir vatan uğruna; yokluklar içinde çok büyük mücadeleler vermiş, birlik ve beraberliğinden güç alarak birbirine kenetlenerek tarih sahnesinde kahramanlık dolu destanlarla yer almışlardır. Vatanını canı pahasına koruyan bu ruh, ilk örgütlü halk direnişine önderlik yapan Ödemiş'in Yiğit Ordusu ile Kuvayı Milliye'nin temellerini atan atalarımızın değerli anıları önünde saygı ile eğiliyoruz, ruhları şad olsun. Bu duygu ve düşüncelerle tüm gençlerimizin Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere, bütün kahramanlarımızı minnetle ve şükranla anıyorum” şeklinde konuştu.

19.19’da önce İstiklal Marşı ardından Gençlik Marşı
Daha sonra Ödemiş Belediye Bandosu korteji eşliğinde Ödemiş caddelerinde ilerleyen Başkan Eriş ve eşi Selma Eriş, Ödemişlileri selamladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da Ödemiş Belediyesi’nin üstü açık ses sistemli araçlarıyla kentin cadde ve sokakları dolaşıldı. Başkanı Mehmet Eriş, halkın Kadir Gecesi’ni ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Kutlamalara vatandaşlar da balkonlarından bayraklarıyla coşkulu şekilde katıldı.
Başkan Eriş, gençlere Türk Bayrağı, Atatürk portreli tişörtler ve Nutuk armağan etti. Saatler 19.19’u gösterdiğinde Ödemiş’te de önce İstiklal Marşı ardından Gençlik Marşı hep bir ağızdan okundu.

Ekin’e doğum günü sürprizi
Başkan Eriş ve beraberindekiler doğum günü 19 Mayıs olan Ekin Yalçın’a da doğum günü sürprizi yaptı. Başkan Eriş önce anonsla Ekin’in yeni yaşını kutladı, ardından da çeşitli hediyeler verdi. Eriş, “Bugün Mustafa Kemal’in doğum günü. Ne güzel tesadüf ki sen de yeni yaşına bugün giriyorsun. Doğum günün kutlu olsun” dedi.

Kent Orkestrası’ndan “online” konser
Kutlama programı 21.00’da Salı Pazarı ve Perşembe Pazarı’ndan yapılan havai fişek gösterileri ile devam etti. Ödemiş Belediyesi Kent Orkestrası da bu anlamlı günde türküler ve şarkılarla konser verdi. Online konser belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı. Başkan Eriş konser sonunda sanatçılara çiçek vererek tebrik etti.

Editör: Haber Merkezi