YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Beyaz örtü ile kaplanan Ödemiş ovasının bereketli topraklarında şu sıralar hummalı bir çalışma var. Çiftçiler pamuk toplama makineleri ile bölgede çalışmalarını yoğunlaştırdı. Büyük bir emek ve alın teri ile hazırlanmaya başlanan toprak Ekim sonuna kadar işlendi. Pamuğun serüveninde artık hasat zamanı.

REKOLTE ÇOK İYİ

Pamuk üreticisi Metin Palaska Yerel Güç mikrofonlarına şöyle konuştu, “Hayvancılık piyasasının bittiği dönemde alternatif bir ürün arayışına girdik. Eski mesleğim olan pamukçuluğu tercih ettim. Bu yıl denedik bir kez daha bu da başarılı oldu. Rekoltemiz çok iyi. Önceki dönemde 1436 metreyle 500 kg ürün alıyorduk. Şimdi ise 1000 metreyle 600 kg ürün alıyoruz. Bu tarlamda da 750 kg bir ürün bekliyorum” dedi.

YİNE PAMUK EKECEĞİM

Pamuğun kilosunun alım fiyatına dikkat çeken Palaska, “Kilo fiyatlarımız biraz düşüktü ama dünden beri biraz az iyileşmeye geçti. Gelecek yıllarda yine pamuk ekeceğim bu işi bırakmayacağım. Ödemiş’e bir alternatif ürün sokmaya çalışıyorum” dedi.

Pamuğun artık makine ile toplanmasına da değinen Palaska son olarak şunları söyledi, “Artık makinalı tarım olarak kullanılan makinaları tercih ediyoruz. İşçilik yok işçilik maliyeti yok. Elle tarım maliyetinin 3’de 1 ‘ine makine ile yapabiliyorsunuz.”