Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için yeni projelere imza atan Ödemiş Belediyesi, büyük bir çevresel tehdit olan atık yağların toplanması için yeni bir farkındalık kampanyası başlattı. Proje kapsamında, 5 litre ve üzeri atık yağlarını, mahalle muhtarlıklarındaki toplama noktalarına getiren Ödemişlilere, Otamış Halkın Marketi’nden hediye çeki verilecek, toplanan atık yağlar ise geri dönüşüme kazandırılacak.  

THK Kurban Derisi Toplamayacak THK Kurban Derisi Toplamayacak

Evsel katı atıklardan 115 bin haneye elektrik üretebilen Biosun Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi ile verimli toprakların çöp tehdidinden korunması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile el ele veren Ödemiş Belediyesi, Küçük Menderes Havzasının ilk 1. Sınıf Atık Getirme Merkeziyle de Sıfır atık hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Gelecek nesillere temiz bir kent bırakmak üzere çalışan Ödemiş Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü de evlerde gıda malzemesi olarak kullanılan bitkisel atık yağların, lavabo giderlerine dökülerek doğada oluşturduğu tehlikeleri ortadan kaldırmak için farkındalık projesi hazırladı.  

1 LİTRE ATIK YAĞ 1 MİLYON LİTRE İÇME SUYUNU KİRLETİYOR! 

Atık yağların geri dönüşüme kazandırılmasının hedeflendiği proje çerçevesinde mahalle muhtarlıklarına atık yağ toplama bidonları dağıtıldı. Çevresel duyarlılığı teşvik etmek üzere 5 litre ve üzeri atık yağlarını muhtarlıklardaki toplama noktalarına getiren Ödemişlilere Otamış’tan hediye çeki verilecek.  

“5 litre Bitkisel Atık yağı getir hediye çekini götür” sloganıyla düzenlenen kampanya için atık yağ toplama bidonlarının muhtarlıklara dağıtımına katılan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Türkiye'de her yıl yaklaşık 2 milyon ton bitkisel yağ tüketiliyor. Bu yağlarının kullanımı sonucunda ise yıllık olarak yaklaşık 400 bin ton bitkisel atık yağ oluştuğu tahmin ediliyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından bu kritik hususla ilgili yapılan bilgilendirme çalışmalarında doğaya kontrolsüzce bırakılan 1 litre atık yağın 15 kişinin bir yıllık içme suyuna zarar verdiği hatırlatılarak konunun önemine dikkat çekiliyor. Vatandaşlarımızın sıvı atık yağlarını muhtarlıklarımıza getirmelerinin yanı sıra toplu şekilde bulunan sıvı atık yağlar için Ödemiş Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne 0232 545 12 94 numaralı telefondan ulaşılabiliyor” dedi. 

“ÇÖPE ATMAYIN, SAKIN LAVABOYA DÖKMEYİN” 

Başkan Eriş şöyle devam etti: “Atık yağların çevremiz için büyük bir tehdit olduğu rakamlarla da ortada. Türkiye’de her yıl 350.000 ton bitkisel atık yağın üretildiğini, ayrıca 1 litre atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirletebildiğini, kanserojen etkileri nedeniyle insan sağlığını tehdit ettiğini, ısınan atık yağların evsel çöpler ile karıştığında çöplüklerde yangınlara sebebiyet verebileceğini, nihayetinde; bitkisel atık yağlarımızı geri dönüşüme kazandırmamız gerektiğini, böylelikle atık yağların bir çevre sorunu olmaktan çıkarak ülke ekonomisine katkı sağladığını biliyoruz. 

Sıvı atık yağların lavaboya dökülüp kanalizasyona karışması ya da doğrudan doğaya bırakılması durumunda sudaki oksijeni tükenme noktasına getirir. Denize, akarsuya, göle karışan bitkisel atık yağlar buralardaki canlı türlerinin yok olmasına yol açar. Atık su kirliliğine yol açan nedenlerin %25’i bilinçsiz şekilde doğaya bırakılan bitkisel atık yağlardan kaynaklanıyor. 1 litre atık yağ, 15 kişinin bir yıllık içme suyunu içilmez hale getiriyor. Bu anlamda ‘Atık yağlarınızı sakın lavaboya dökmeyin’ çağrımızı yineliyoruz. İklim krizi ile birlikte su sıkıntısının had safhaya ulaştığı bir dönemde su kaynaklarımıza gözümüz gibi bakmamız gerekirken bir de atık yağlarla sularımızın kirlenmesine izin vermiyoruz. Bu doğrultuda farkındalık oluşturmak, sıvı atık yağların kontrolsüzce lavaboya dökülmesine engel olup çevrenin korunmasını teşvik etmek adına yeni bir kampanya başlattık.  

“5 LİTRE VE ÜZERİ ATIK YAĞ GETİRENE OTAMIŞ’TAN HEDİYE ÇEKİ” 

Hemşehrilerimizin de büyük ilgi göstereceğine inandığımız bu yeni projede 5 litre ve üzeri atık yağlarını toplama noktalarına getiren Ödemişliler, Otamış işletmemizden hediye çekine hak kazanırken, toplanan atık yağlar ise geri dönüşüme kazandırılacak. Muhtarlıklarda yer alan bidonlarımızın kısa sürece dolacağına inanıyoruz. Muhtarlarımıza da bu anlamda gösterdikleri işbirliği ve duyarlılık için teşekkür ediyoruz. Ödemiş hepimizin evi, toprağı, taşı, suyu ve doğasıyla birlikte korumak hepimizin görevi”
 

Editör: Tutku İç