YERELGÜÇ/ÖZGE YELKEN

LG Tohum İzmir Bölge Teknik Danışman olarak görev yapan Limagrain tohum olarak yaklaşık 40 yıldır Türkiye tarımına hizmet eden kuruluşun personeli olmaktan gurur duyduğunu belirten Onur Yücel işi ile ilgili bilgiler verdi. 

LG 31 695 Mısır Tohumunun 40. Yıl Lansmanına İzmir Bölge Teknik Danışmanı ve aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan Onur Yücel, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı. Katılan misafirlere yemek ikramı yapıldı.

Ödemiş İlçesi Karakova Mahallesi’nde LG 31 695 çeşidinin lansmanını yapmakta olduğunu söyleyen Yücel “Lansmanını yaptığımız bu çeşit süt üreticisi için gerekli olan nişasta ve protein oranlarının en değerli şekilde üreticiye nakledilmesi konusuyla başarı sağlayan bir çeşittir. Aynı zamanda bölgede sıcaklık krizi ve fusaryum kaynaklı bazı iklimsel, mantarı hastalıkların sonuç ve sebebiyet verdiği sorunlara bir çözüm olması konusunda bu çeşidimizin lansmanını şu anda yapıyoruz. Üreticilerimiz gün geçtikçe zorlaşan iklim koşullarına mücadele etmeye çalışıyor. Bu mücadele koşuluyla bizde üreticilerimizin yanında olarak bu haklı mücadelenin örneği olmaktan gurur duyuyoruz“ dedi.

LG 31 695 bölgemizde yaşanan sıcaklık stresine yoğun şekilde mukavemet gösterebilen aynı zamanda bölgesel kuraklık ve bölgesel fırtınalara karşı mukavemet gösteren bir çeşittir. Güçlü yan kökleri sayesinde yatmalara karşı dirençli, üreticilerimizin su problemlerine, susuzluk stresine karşısında mukavemet yeteneği çok yüksek olan bir çeşittir. Sılajlık olarak sunduğumuz çeşidimizi yaklaşık 95-105 gün arasında hasat etmek mümkündür.

“HASTALIK YUVASI”
Arazi 5 Nisan 2024 tarihinde toprakla buluştu. Bu arazi fusaryum denilen hastalığın yuvasıdır. Hastalık konusundaki performansını bugün üreticilere lanse edeceğiz.

ÖDEMİŞ’TE 15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ ÖDEMİŞ’TE 15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ

“LG DEMEK KAZANÇ DEMEKTİR”
Türk üreticisinin ve bölge üreticinin yanındayız. Bu konuda taviz vermeyeceğiz, çiftçiye yardımcı olacağız ve Türk üreticinin yanında olacağız. Üreticilerimiz bizlere süt birliklerinden, bayilerimizden, paydaşlarımızdan ve tarım kredi kooperatiflerimizden ulaşabilir. Çiftçinin bir telefon uzağındayız, takip etmeye devam edeceğiz ve LG demek kazanç demektir” dedi.


LG 31 695 Mısır Tohumu Nedir? 

Limagrain Tohum, Fransa’da kurulu bulunan Limagrain Europe ve Türkiye’nin en büyük tarım satış kooperatiflerinden ikisi olan Trakya Birlik ve Karadeniz Birlik ortaklığıyla piyasaya çıkmıştır. 

FAO 670 grubu bir çeşittir, uniform koçan yapısına sahiptir, çok yüksek verim potansiyeline sahip bir çeşit olup hektolitre ağırlığı yüksektir, helminthosporium ve Fusarium hastalıklarına karşı yüksek toleranslıdır, hızlı nem atma özelliğine sahiptir, dik yapraklı ve kuvvetli kök sistemine sahiptir, bu özelliği çeşide fırtına zararına karşı büyük avantaj kazandırıyor, Uniform koçan yapısına sahiptir, stay green (yeşil kalma) özelliğine sahip olup hasat zamanında sağlıklı bir şekilde rutubetini hızla bırakır.

LG Tohum İzmir Bölge Teknik Danışmanı : Ziraat Müh. Onur YÜCEL 
TEL: 0549 783 05 43

Editör: Tutku İç