YERELGÜÇ/BUSE BAĞCI

İlkokul, ortaokul, lise ve okul öncesi eğitimde 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilk ders zili çaldı.

Ödemiş’te 16 bin 670, Tire’de 15 bin 148, Beydağ’da 1 bin 525, Bayındır’da 6 bin 5 öğrenci için 2023 – 2024 eğitim öğretim yılı başladı. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler sabahın erken saatlerinden itibaren okul yolunu tuttu. 

Ödemiş Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, “Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit öğretmenlerimizi saygıyla anıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılının Ödemiş ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, sayılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. 

Tire İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Yüzbaşıoğlu, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 21. Yüzyıl Türkiye’sini kuracak ve ülkemizi ‘muasır medeniyetler seviyesinin üstüne’ çıkaracak genç bireyleri yetiştirmek için okullarımızı yeni bir şevk ve heyecanla açıyoruz. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı, öncelikle değerli meslektaşlarıma, sevgili öğrencilerimize, kıymetli velilerimize ve daha sonra tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni eder, sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı dilerim” dedi.

Bayındır İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdar Ökay, “Sevgili öğrencilerimiz, 2023-2024 eğitim öğretim yılında da okullarımızda yeniden sizlerle bir arada olmanın mutluluğu ve heyecanı içerisinde çalışmalarımızı bu yıl da sürdürerek eğitim yolculuğunuzda bizler ve öğretmenleriniz sizlerin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz. Hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir eğitim öğretim yılı dilerim” ifadelerini kullandı. 

ORTA ÖĞRETİMDE SINIF TEKRARI YENİDEN GELDİ 

Orta öğretimde sınıf tekrarı geri geldi. Öğrenciler en az 50 not ortalamasını tutturması durumunda ve en fazla 3 dersten sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. 4 ve üzeri başarısız dersi olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. 50 not ortalamasını tuttursa bile alt sınıflar da dahil olmak üzere en fazla 6'dan fazla başarısız dersi olanlar sınıfta kalacak. 

DEVAMSIZLIK KAÇ GÜN? 
Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, sınıf tekrarı yapacak.

SINAV SİSTEMİ DEĞİŞTİ 
Sınav sisteminde de önemli değişiklikler var. Sınavlar eğitim yılı başında ilan edilen haftalarda yapılacak.

İLK ARA TATİL NE ZAMAN
Okullarda İlk ara tatil 13-17 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Birinci dönem, 22 Ocak Cuma günü sona erecek. 2 haftalık yarı yıl tatilinin ardından, 5 Şubat'ta ikinci dönem başlayacak.

İKİNCİ ARA TATİL NE ZAMAN?
İkinci ara tatil 8-12 Nisan olarak belirlendi. Eğitim-öğretim yılı 14 Haziran’da sona erecek.
 

Editör: Tutku İç