CHP KİRAZ KADIN KOLLARINDA BAYRAM, GÜVEN TAZELEDİ CHP KİRAZ KADIN KOLLARINDA BAYRAM, GÜVEN TAZELEDİ


İzmir’in Kiraz ilçesinde su borusu döşeme işlemleri sırasında ortaya çıkan Roma Dönemi’nden kalma tarihi kalıntılar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alındı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir’deki arkeolojik SİT alanlarına yenilerini ekledi. 
Son olarak İzmir’in Kiraz ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde su borusu döşeme işlemi sırasında tarihi kalıntılar ortaya çıktı. 
Ödemiş Müze Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede buluntuların Roma Dönemi’nde kalma pithos (saklama kabı), duvar, taban ve kale kalıntılarının olduğu öğrenildi. 
Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda 19 parça kırık seramik parçası yaklaşık bir metre çapında eski zahire küpü ile yassı biçimde yaklaşık 20 santim kalınlığında taş çıkarılmıştı. Tarihi eserler Ödemiş Müze Müdürlüğüne teslim edilirken, yetkililer tarafından açılan zahire küpünün boş çıktığı görüldü. 
Kurul, tarihi kalıntıları 2. grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı, bir bölgeyi ise 3’üncü derece arkeolojik SİT ilan etti. Karar tapuya şerh olarak düşecekken bölgenin koruma amaçlı imar planları hazırlanacak.
Karar şu şekilde: 
İzmir İli, Kiraz İlçesi, Cumhuriyet Mahallesinde Roma dönemine tarihlenen pithos, duvar ve taban döşemesinin bulunduğu 41 ada, 12 parsel ve çevresi, İstiklal Mahallesi, 1 ada, 10 parselde yer alan kale kalıntısının bulunduğu alan ve İstiklal Mahallesi, 4 ada, 23 parselde kale yıkığı vasıflı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 29.06.2012 tarih ve 1069 sayılı kararı ile 2.grup korunması gereli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli taşınmazı da kapsayacak şekilde somut tespitlere dayanarak, tarihi ve mimari açıdan bütünlük oluşturan kararımız eki sit paftasında koordinatları ve sınırları belirlenmiş olan alanın 2863 sayılı Yasanın 7. Maddesi hükümleri gereğince "3.derece Arkeolojik sit alanı" olarak tescillenmesine, tescil fişinin onaylanmasına, taşınmazların tapu kayıtlarına "3.derece Arkeolojik sit alanı" şerhinin konulmasına, 2863 sayılı yasanın 17. maddesi gereğince Koruma amaçlı imar planlarının hazırlanarak iletilmesine,

Editör: Tutku İç