Kiraz İlçe Başkanı Halit Demir ve ilçe yönetimi yaşanan iş birliği krizi nedeniyle istifa etti.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in yerel seçimlere ‘Hür ve Müstakil’ gireceklerini açıklamasının ardından İYİ Parti teşkilatından peş peşe istifa haberleri gelmeye devam ediyor. İYİ Parti’de yaşanan istifa rüzgarı İzmir’e de sıçradı.

İzmir’in Kiraz ilçesinde İYİ Parti teşkilatının 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ile iş birliği yapma kararı krize neden oldu.

KİRAZ, BEYDAĞ VE BAYINDIR'DA 19 MAYIS KUTLANIYOR KİRAZ, BEYDAĞ VE BAYINDIR'DA 19 MAYIS KUTLANIYOR

Edinilen bilgiye göre, İYİ Parti Kiraz İlçe Başkanı Halit Demir ve ilçe yönetiminin CHP aday adayı Nasuh Coşkun’u desteklediği buna karşın İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Ümit Özlale’nin aday çıkarılacağını ve bu ismin de Olcay Kanat olacağını iletmesi İYİ Parti Kiraz teşkilatında çatlak oluşturdu.  

2019 yerel seçimlerinde Kiraz’da Demokratik Sol Parti’nin aday çıkarmasıyla seçimi 1600 oy ile  AK Parti'nin kazanmasının ardından 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ancak iş birliği ile kazanabilineceğini düşünen ilçe teşkilatı toplu olarak istifa kararı aldı.
Demir ve istifa eden yöneticilerin, "aday göstermememiz halinde seçimi kazanamayacağımız için bu nedenle Nasuh'u destekleyeceğiz" ısrarında bulundukları aktarıldı.
İstifa kararı sonrasında konuşan Halit Demir, "Genel Başkanımız 26 Ağustos’ta Kocatepe’de söylemişti “Belli yerlerde anlaşmalar olursa iş birlikleri olabilir” demişti. Biz de bu söyleme göre hareket ettik ama teşkilatımız aday çıkarma konusunda ısrarcı oldu. İYİ Parti’nin kendi belirlediği adayı çıkarmak istedi.  Biz de Kiraz’da kendi adayımızı çıkaramayacağımızı, iş birliği ile İYİ Parti’nin çıkarlarını koruyarak millete hizmet etmek istediğimizi ifade ettik. İş birliği konusunda ortak bir karar alamadığımız için de toplu olarak istifa kararı aldık. İYİ Parti İzmir il başkanlığının haberi vardı. Daha önceden ittifak yapacağımızı söyledik. CHP ile Kiraz’da adayı beraber belirleyeceğimizi ifade etmiştik” dedi.

Editör: Tutku İç