Bu kapsamda İzmir’de birleşik sistemle bağlı olan kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını da düzenli olarak temizlediklerini kaydeden İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, “İzmir genelinde yaşanmamakla birlikte bazı noktalarda lokal olarak koku sorunu ile karşılaşabiliyoruz. Bu doğrultuda ekiplerimiz, gece de çalışarak vatandaşlarımızın yaşam kalitesini bozacak olumsuzluklarla mücadele ediyor. İdare olarak koku ile mücadele kararlıyız” diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, lokal koku sorunuyla mücadele için saha çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının birleşik sistemle bağlı olduğu bölgelerde suyun getirdiği atık malzemeleri periyodik olarak temizleyen İZSU ekipleri; Bornova Kemalpaşa Caddesi, Bayraklı Fuat Edip Baksı Caddesi, Konak Güzelyalı Mahallesi, Narlıdere Sahilevleri, Buca, Gaziemir ile Bostanlı Sahil yolunda hizmet veren mevcut kanalizasyon hatlarında temizlik çalışmalarına devam ediyor. Bu doğrultuda sahil yolu boyunca kombine araçlarla kanalizasyon hattının baca kısımlarından yapılan müdahale ile hem atık su seviyesi kontrol altına alınıyor hem de kokuya sebep olacak malzeme birikimi önleniyor.

Lokal koku sorununu tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirten İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, vatandaşların yaşam kalitesini artıracak çalışmalara her zaman öncelik verdiklerini söyledi. Başta Bostanlı olmak üzere İzmir’in birçok noktasında akşam saatlerinde devam eden çalışmaları yerinde denetleyen Köseoğlu, “Yaz sezonu başlamadan önce kentimizde kokuyu önleyici çalışmalara devam ediyoruz. Bunun için 7/24 esasıyla çalışıyor ve İzmir’in her noktasında hizmet veriyoruz. Havaların ısınmasıyla kokuya sebep olacak malzemeleri, kombine araçlarla kanalizasyon hatlarındaki bacalardan vakumlayarak alıyoruz. Böylece hattın düzenli olarak temizliğini gerçekleştiriyor; vatandaşlarımızın kanalizasyona bağlı koku ile muhatap olmamalarını sağlıyoruz. İzmir genelinde koku sorunu bulunmamakla birlikte lokal koku sorunu ile de mücadelede kararlıyız” dedi.

Kırsal Hizmetler Dairesi sahaya indi Kırsal Hizmetler Dairesi sahaya indi

Mevsimlik yağmurların istenilen düzeyde olmadığına da işaret eden Köseoğlu, “Yağmur suyunun azalması ve sıcaklıklara bağlı olarak buharlaşmanın artması, barajlarımızdaki su seviyesini de etkiliyor. Bu yüzden her damla suyu önemsiyor; kentimizde susuzluk yaşamaması adına kayıplarını önleyici çalışmalara dikkat ediyoruz. Aslında temiz su kaynaklarının korunması ve suyun bilinçli şekilde kullanılmasında hepimize sorumluluk düşüyor. Bunun için kamuoyunu bilgilendirmeye de dikkat ediyoruz. Deniz, göl, nehir, dere, göl, gölet ve barajlardaki suyun temiz kalmasını ise ekolojik döngünün sağlanması açısından kritik önemde görüyoruz. İZSU olarak bundan sonra da koruyucu ve önleyici yatırımları hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu

Editör: Gülçin Kargaoğlu