İstanbul’da fırıncıların ekmeğe zam talebini gündeme almayan İstanbul Ticaret Odası’nın onay vermediği halde fırıncılar, ekmeği 4,5 liradan satmaya başladı. Bu gelişme, her zaman İstanbul’u takip eden İzmir’de de ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağı sorusunu gündeme düşürdü. Halen 210 gram ekmeğin 3 liradan satıldığı İzmir’de zam olacak mı?

SAĞIR: ŞİMDİLİK BİR TALEBİMİZ YOK, ANCAK…

Bu soruyu, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi, aynı zamanda Ekmek ve Unlu Mamuller Grubu üyesi olan Hüseyin Sağır’a sorduk. Sağır, şu anda ekmek fiyatında yeni bir düzenleme yapmak için herhangi bir girişimlerinin olmadığını açıkladı. Önümüzdeki süreçte zam ihtimalinin olup olmadığı yönündeki sorumuza, Sağır’dan şu yanıt geldi: “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ekmeklik unu 250 ile 275 lira aralığında satıyor. Peşin unu ancak peşin parayla satın alabiliyorsunuz. Her fırıncımız tabii ki peşin parası olmadığı için bu undan alamıyor. Eğer TMO, bir çuval unun fiyatını 300 liranın üzerine çıkarması durumunda ekmeğe zam konusunu gündeme taşıyacağımızı söyleyebilirim.”

TMO UNU DIŞINDAKİ ZAMLARI SİNEYE ÇEKTİK

TMO’dan alınan unla karıştırılan üst kalite unun çuvalının 400 liraya çıktığını, maya, su, akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarının da anormal artışlar gösterdiğine vurgu yapan Hüseyin Sağır, şu değerlendirmelerde bulundu:

“TMO’nun unu dışındaki tüm girdilere yapılan zamları sineye çekmiş durumdayız. Sık sık ekmek fiyatına zam yapmak hiçbirimizin hoşuna gitmiyor. TMO’nun sattığı un fiyatı artmadığı sürece, ekmeğe zam konusunu konuşmayız. Fakat 300 lirayı aştığında hemen ekmeğe yeni bir fiyat belirlemek için talepte bulunacağız. Haziran ayının 15’inde buğdayda yeni sezon hasat başlıyor. Dileriz ki bereketli bir yıl olur, un fiyatlarında düşme olur, biz de zam yapmak zorunda kalmayız.”

İZMİR’DE DÖRT AYDIR 3 LİRADAN SATILIYOR

İstanbul Ticaret Odası, son altı ayda üç kez zamlanan ekmek fiyatına yeni bir zam yapılması yönündeki talebi, Nisan ayında değerlendirmeye bile almamıştı. Buna karşın fırıncılar, 210 gram ekmeği 4,5 liradan satmaya başlamıştı. İzmir’de de 24 Şubat’ta alınan kararla, 210 gram ekmeğin 3 liradan satılması kararlaştırılmıştı.