Buna göre 210 gram ekmek, 1 Aralık’tan itibaren 5 liradan satılacak. Yarın yapılacak toplantıda da gevreğin 5 liradan satılmasına karar verilmesi bekleniyor.

İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir’de de ekmek zamlandı. Yaklaşık beş aydır 210 gram ekmeğin 4 liradan satıldığı İzmir’de, alınan son kararla, 1 Aralık’tan itibaren 5 liradan satılması teklifi kabul gördü. Bu gramaj ve fiyat, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği komisyonu tarafından da onaylandı.

İSTANBUL VE ANKARA’DA FİYAT AYNI, GRAMAJ DÜŞÜK

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar’dan sonra, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da fırıncılardan gelen zam teklifini olumlu karşıladı. 210 gram ekmeğin 5 lira olması önerisi, birliğin komisyon üyeleri tarafından da makul karşılandı. Yetkililer, alınan bu kararın yazıyla Ticaret Bakanlığı’na bildirildiği ve bakanlığın onayından sonra resmiyet kazanacağını ifade etti. Ayrıca, İzmir ve İstanbul’da 5 liraya satılan ekmeğin 200 gram olduğunu hatırlatan yetkililer, “Vatandaşı da düşünmek zorundayız. Bu nedenle fiyatlar aynı olsa da gramaj açısından İzmirliler bu paraya 10 gram daha fazla ekmek alabilecek” şeklinde görüş bildirdi. Bu arada İzmir’de pek çok fırının, 210 gram ekmeğin 5 liradan satılmasına karar verilmeden çok öncesinden 5 liradan satılıyordu.

4 LİRALIK GEVREK DE 5 LİRA OLUYOR

Öte yandan İzmir’de gevrek, boyoz ve poğaça da zamlanıyor. Bugün Esnaf ve Sanatkarlar Birliği’nde yapılacak komisyon toplantısında, bugün itibariyle 4 liradan satılan satılan gevreğin fiyatının 5 liraya çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ekmekten farklı olarak, gevrek zammının, kararın alınmasının ardından 5 liradan satılmaya başlanacağı öğrenildi. Bir süredir İzmir’in pek çok ilçesinde vatandaşlar, gevrek için 5 lira ödüyordu.